W Wilnie znaleziono grób Piłsudskiego. Zapomniany brat marszałka spoczywa w skromnej mogile

W Wilnie odnaleziono skromny grób młodszego brata Józefa Piłsudskiego.
W Wilnie odnaleziono skromny grób młodszego brata Józefa Piłsudskiego. Fot. Facebook / Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą
O Józefie Piłsudskim słyszeli w Polsce chyba wszyscy, ale już mało kto wie, że przyszły marszałek miał bardzo liczną rodzinę. Mały Józef miał cztery siostry i sześciu braci. Skromny grób jednego z nich odnaleziono właśnie na wileńskim cmentarzu Na Rossie.


Helena, Zofia, Bronisław, Józefie, Adam, Kazimierz, Maria, Jan, Ludwika, Kacper, Piotr i Teodora – nie, to bynajmniej nie jest leksykon imion polskich. To imiona dzieci, jakich doczekali się Józef Klemens Piłsudski z małżonką Marią. Czwarte w kolejności z ich dzieci zapisało się na trwałe na kartach historii Polski. Ale jak to zwykle bywa, tak i w rodzinie Piłsudskich trafiła się "czarna owca" – w końcu nie każdy może marszałkiem i obrońcą ojczyzny. Pośród licznego rodzeństwa Józefa takim utracjuszem miał być młodszy brat Kacper. Według niektórych źródeł miał być kleptomanem prowadzącym próżniacze życie.

Kacper Piłsudski zmarł w Wilnie 28 lipca 1915 roku, w wieku 36 lat. Miejsce pochówku na Rossie było nader skromne – krzyż drewniany, napis na tabliczce blaszanej, mogiła ocementowana, bez ogrodzenia. Przez wiele lat wydawało się, że grób został zniszczony, tymczasem okazuje się, że stoi do dziś, o czym poinformowali na Facebooku członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...