Polacy nie nabrali się na rządową propagandę. Odpowiedzieli, kto odpowiada za problemy z rekrutacją

Uczniowie z Lublina wypatrują swoich nazwisk w rekrutacji do jednego z liceów.
Uczniowie z Lublina wypatrują swoich nazwisk w rekrutacji do jednego z liceów. Fot. Krzysztof Mazur / Agencja Gazeta
Ponad połowa Polaków (56 proc.) uważa, że to przede wszystkim rząd odpowiada za problemy z rekrutacją młodzieży do liceów. Jeden na czterech ankietowanych jest zdania, że odpowiedzialne za to są władze lokalne – wynika z najnowszego sondażu Kantar dla Faktów TVN i TVN24.


Pytanie w sondażu brzmiało: "Ostatnio dużo mówi się o problemach z rekrutacją młodzieży do liceów. Kto przede wszystkim odpowiada za te problemy?". I ponad połowa respondentów odpowiedziała, że "przede wszystkim władze centralne (Rząd)". 25 proc. badanych uważa, że "przede wszystkim władze lokalne (Samorząd)", a 19 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Dworczyk: samorządy nie przygotowały miejsc
Zrzucać winę na samorządy za problemy z rekrutacją próbował z kolei szef KPRM Michał Dworczyk. – Część samorządów nie przygotowała dostatecznej liczby miejsc w szkołach. Natomiast my jako rząd zapewnimy to, aby każde dziecko miało miejsce w szkole średniej – powiedział szef KPRM w TVN24.

Ta wypowiedź nie może dziwić. W podobnym tonie, ale wskazując już konkretnie winnego, wypowiedział się również wpływowy gdański polityk PiS, Kacper Płażyński. Jego zdaniem winę za problemy z rekrutacją w Gdańsku ponosi samorząd z czasów Pawła Adamowicza.

– To, że w liceach nie ma tylu miejsc, ile powinno być, to nie jest wina PiS, tylko polityki samorządu gdańskiego, prezydenta Adamowicza, bo to on przez niemal 20 lat piastował ten urząd – ocenił Płażyński. 

Podobny pogląd prezentowano też na konferencji MEN, wskazując jednak także te godne naśladowania przykłady samorządów, które miały poradzić sobie z rekrutacją. W roli "przypadkowych samorządowców" wystąpili ludzie związani z PiS. Chwalili oni reformę edukacji w wykonaniu minister Zalewskiej. Na konferencji napiętnowano te samorządy, które mają być winne problemów z rekrutacją.


We wtorek wyniki rekrutacji w Warszawie
We wtorek ogłoszono wyniki rekrutacji w Warszawie. "Uczniowie i rodzice, listy zakwalifikowanych do szkół średnich w Warszawie są już dostępne w systemie" – poinformowała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.
Rekrutacja podwójnego rocznika do liceów spędza sen z powiek rodzicom w całej Polsce. Horror dzieci i rodziców szerzej opisała dziennikarka naTemat Katarzyna Zuchowicz.

Jak na razie wiadomo, że wielu uczniów z całej Polski zostało na lodzie. Setki absolwentów gimnazjów i podstawówek nie dostało się bowiem do żadnej klasy i szkoły. Niektórzy już dziś zapowiadają, że gdy uzyskają prawo głosu w wyborach, rozliczną z tego PiS przy urnach wyborczych.

źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno