Duda dołącza do wojny z Gdańskiem. Chce przenieść obchody rocznicowe z Westerplatte do stolicy

Andrzej Duda szykuje "niespodziankę" Aleksandrze Dulkiewicz?
Andrzej Duda szykuje "niespodziankę" Aleksandrze Dulkiewicz? Fot. Maciej Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Andrzej Duda chce przenieść obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej z Gdańska do Warszawy – taką informację podało radio RMF FM. Prezydent chciałby, żeby uroczystości odbyły się na placu Piłsudskiego w sąsiedztwie pomników smoleńskiego i Lecha Kaczyńskiego.


Andrzej Duda chyba mocno przejął się pogłoskami o braku poparcia Jarosława Kaczyńskiego dla jego kandydatury w kolejnych wyborach prezydenckich. Tak można najracjonalniej wytłumaczyć doniesienia RMF FM dotyczące przeniesienia przez prezydenta obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej z Gdańska do Warszawy.

Uroczystości zawsze odbywały się na Westerplatte, gdzie pierwszego września 1939 roku padły pierwsze strzały z niemieckiego pancernika Schleswig-Holsztyn. To symboliczne miejsce prezentujące nie tylko heroiczną obronę polskich wojsk, ale przede wszystkim jest to pierwszy punkt na mapie II wojny światowej.

Dziwi więc, że Andrzej Duda chce przenieść obchody do Warszawy na plac Piłsudskiego. Chyba, że chodzi o pokazanie światu pomników: smoleńskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, bo przypomnijmy, że na uroczystościach oprócz głów państw europejskich i partnerstwa wschodniego, mają być także szefowie państw NATO oraz prezydent Donald Trump.


Być może sprawa ma związek z procedowaną w Senacie specustawą, która de facto ma przejąć kontrolę nad Westerplatte z rąk samorządu. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda nie uczestniczył w 79. obchodach w Gdańsku. Pojechał do Wielunia, a zamiast niego na Westerplatte reprezentował go szef BBN.

źródło: RMF FM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...