Niemcy rozgrywają PiS w Brukseli. Partia Kaczyńskiego bez wahania poparła von der Leyen

Bez poparcia PiS wystawiona przez Angelę Merkel na szefową KE Ursula von der Leyen prawdopodobnie nie przeszłaby głosowania w PE.
Bez poparcia PiS wystawiona przez Angelę Merkel na szefową KE Ursula von der Leyen prawdopodobnie nie przeszłaby głosowania w PE. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Beata Mazurek podkreśliła na Twitterze, że zwycięstwo Ursuli von der Leyen nie byłoby możliwe bez głosów ze strony polityków PiS. Była rzecznik PiS nie wyjawiła jednak, jaka była cena tego poparcia.


"Wybór Ursuli von der Leyen na szefa Komisji Europejskiej nie byłby możliwy bez głosów PiS" – napisała na Twitterze Mazurek. I niewątpliwie jest to prawdą, Niemka wtorkowe głosowanie wygrała stosunkowo niewielką liczbą głosów. 5 lat temu Jean-Claude Juncker dostał 422 głosy europarlamentarzystów, podczas gdy von der Leyen z trudem zebrała 383 głosy. Tajemnicą na razie pozostaje sposób, w jaki Niemcy sprawili, że PiS bez wahania poparło ich kandydatkę. "To już wiemy, dlaczego Angela Merkel dzwoniła dziś do Mateusza Morawieckiego. I wcale nie chodziło o przeprosiny za przegraną Beaty Szydło. Pytanie, co polski rząd zażądał w zamian" – zastanawia się na Twitterze Michał Szułdrzyński. Istnieje niestety możliwość, że PiS dało się ograć jak dzieci. Wcześniej zablokowało kandydaturę Fransa Timmermansa, żeby szefową została jeszcze bardziej krytyczna wobec PiS niemiecka była minister obrony narodowej. Podwładni Jarosława Kaczyńskiego poparli jej kandydaturę, choć nie ma pewności, czy będą mieć z tego jakieś korzyści. W poniedziałek w kuluarach spekulowano, że Beata Szydło zostanie szefową komisji zatrudnienia i spraw społecznych PE właśnie w zamian za poparcie dla von der Leyen. Tak się jednak nie stało, była premier przegrała po raz drugi, notując jeszcze gorszy wynik głosowania niż w zeszłym tygodniu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0To na niego "przypadkiem" miało zagłosować 27 tys. osób. Oto największa afera w wyborach do Senatu
OPINIA 0 0Hej wy, w PiS i TVP! Jesteście ostatnimi, którzy mogą się oburzać na plotki o synu Szydło
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych