Kaczyński zaproponował opozycji "zakończenie wojny". Bielan pokazał, jak to wygląda w praktyce

Prezes PiS w wywiadzie dla PAP mówi o propozycji skierowanej do opozycji ws. "zakończenia wojny".
Prezes PiS w wywiadzie dla PAP mówi o propozycji skierowanej do opozycji ws. "zakończenia wojny". Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAP zapowiedział, że jeszcze przed wyborami PiS przedstawi propozycję porozumienia, które miałoby zakończyć wojnę na polskiej scenie politycznej. "Chyba że druga strona popadnie w taką agresję, że to już zupełnie nie będzie miało sensu" – zastrzegł. Jak PiS może postrzegać zakończenie wojny z opozycją? Pewien sygnał poprzez TVP wysłał w środowy poranek europoseł PiS Adam Bielan.


"Niełatwa inicjatywa"
W wywiadzie dla PAP padło pytanie o to, jak Jarosław Kaczyński wyobraża sobie "nowe otwarcie", jakie zapowiadał podczas pikniku rodzinnego w gminie Gózd pod Radomiem. Prezes PiS odpowiedział, że jego ugrupowanie będzie się nad tym zastanawiać, gdyż "druga strona wyraźnie nie wykazuje ochoty do takiego porozumienia".

– Nie chcę w tej chwili niczego uprzedzać, tym bardziej że chciałbym dać chwilę drugiej stronie do namysłu, aby nie odrzucała tego w pierwszym odruchu, który jest wobec nas repulsywny. Zobaczymy. Uważam, że nawet jeśli w tej chwili szansa na takie porozumienie jest naprawdę niewielka, bo tak to oceniam, to trzeba próbować iść w tym kierunku – powiedział lider PiS.
– To jest sprawa niełatwa, ale z naszej strony jakaś tego rodzaju inicjatywa będzie miała miejsce, chociaż po pewnym uspokojeniu nastrojów – obiecał Jarosław Kaczyński.

Rząd na wojnie
Na czym owo zakończenie wojny politycznej miałoby polegać, prezes PiS nie wyjaśnił. Dziennikarz "Rzeczpospolitej" Jacek Nizinkiewicz zauważył na Twitterze, jak to wygląda w praktyce i przypomniał słowa europosła Adama Bielana zaledwie sprzed dwóch dni.
– Jeżeli prezydenci kolejnych miast konfliktują się z rządem, tak się dzieje w przypadku Warszawy czy Gdańska, trudno się dziwić, że później do tych miast nie będą trafiać wielkie inwestycje rządowe. Jeżeli ktoś rozpoczyna z rządem wojnę, to trudno, żeby później był skuteczny, gospodarzem miasta – mówił Adam Bielan w "Kwadransie politycznym" TVP1, nie kryjąc, że PiS mści się na mieszkańcach tych miast, gdzie włodarzami są osoby krytycznie oceniające tzw. dobrą zmianę.


"Pakiet demokratyczny"
Przed poprzednimi wyborami PiS grał podobną melodię – przypomniał natomiast gen. Stanisław Koziej. "Luuuuudzie!!! Trzymajcie mnie. Toż to słynny 'pakiet demokratyczny bis' sprzed poprzednich wyborów" – skomentował najnowszy plan prezesa Kaczyńskiego, wyrażając nadzieję, że wyborcy nie okażą się "frajerami" i nie dadzą się nabrać.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0To na niego "przypadkiem" miało zagłosować 27 tys. osób. Oto największa afera w wyborach do Senatu
OPINIA 0 0Hej wy, w PiS i TVP! Jesteście ostatnimi, którzy mogą się oburzać na plotki o synu Szydło
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych