Ostra dyskusja Dąbrowy z MEN. Poszło o liczbę wolnych miejsc w szkołach średnich w Warszawie

Kamil Dąbrowa wygarnął MEN.
Kamil Dąbrowa wygarnął MEN. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Rekrutacja uczniów z podwójnego rocznika do liceów spędza sen z powiek rodzicom w całej Polsce. Ministerstwo Edukacji chcąc ich uspokoić podaje na swojej stronie dane, które zdaniem Kamila Dąbrowy, rzecznika stołecznego ratusza, są "kłamstwem" i "propagandą" PiS. Chodzi o to, że MEN na przykładzie Warszawy zestawia liczbę absolwentów z liczbą wszystkich miejsc w szkołach, a to według rzecznika wprowadza ludzi w błąd.


"Informuję, że Ministerstwo Edukacji jest źródłem rozpowszechniania kłamstw. W Warszawie ponad 3 tys. uczniów nie dostało się do szkoły średniej. MEN kłamie mówiąc, że jest ponad 15 tys. miejsc wolnych. #StopPisFakeNews #rekrutacja2019 #deformaedukacji #podwojnyrocznik" – napisał na Twitterze Kamil Dąbrowa.

Rzecznik stołecznego ratusza zamieścił także zrzut ekranu ze strony MEN z wykresem, na którym zestawiono liczbę absolwentów w Warszawie z liczbą miejsc w szkołach. Sęk w tym, że MEN nie podaje w tym zestawieniu liczby uczniów, którzy przystąpili do rekrutacji w Warszawie, a są spoza stolicy. Tych, jak podała we wtorek na konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, było przeszło 17 tysięcy.

– Do szkoły pierwszego wyboru dostało się 46 proc. kandydatów – wyliczała Kaznowska. – Łącznie do szkół średnich aplikowało 47 tys. uczniów, w tym 17 tys. spoza Warszawy. 33 tys. z nich aplikowało do liceów, w poprzednim roku było to 19 tys. uczniów – W tym momencie w liceach jest jeszcze 781 wolnych miejsc – podała wiceprezydent stolicy.


Jest i riposta
Do wpisu Dąbrowy odniosło się Ministerstwo Edukacji, które podało, że rekrutacja nadal trwa i zaapelowało, żeby nie wprowadzał w błąd rodziców. "Panie Rzeczniku, proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd i niepokoju wśród uczniów oraz rodziców! Rekrutacja trwa! W tej chwili uczniowie potwierdzają wolę przyjęcia do szkół po 1. etapie rekrutacji, o czym doskonale Państwo wiedzą" – napisało MEN.Rzecznik nie zgodził się ze słowami resortu i rządowym urzędnikom zarzucił ponownie wprowadzanie opinii publicznej w błąd.
Samorząd wie, że w tym starciu z rządem Polacy bardziej ufają jego przedstawicielom niż politykom PiS z rządu. Potwierdził to sondaż Kantar Public przeprowadzony dla TVN i TVN24. Ponad połowa ankietowanych przyznała, że to rząd zdecydowanie odpowiada za chaos w szkołach związany z rekrutacją. Winę samorządów wskazał jedynie co czwarty respondent.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...