Spór między MON i Pentagonem. Gdzie powstanie słynny fort Trump?

Duda i Trump podpisali umowę o współpracy wojskowej. Gdzie powstanie Fort Trump?
Duda i Trump podpisali umowę o współpracy wojskowej. Gdzie powstanie Fort Trump? Fot. Twitter / @realDonaldTrump
Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi cały czas negocjacje z Pentagonem na temat umiejscowienia w Polsce amerykańskiej bazy wojskowej. Według informatorów portalu Onet.pl, którzy uczestniczą w tych rozmowach, w grę wchodzą dwie lokalizacje. Jedną wskazuje Pentagon, a przy drugiej obstaje MON.


– MON chce (mieć) gros sił USA blisko wschodniej granicy. Dlatego naciska na Podkarpacie. Pentagon optuje za Żaganiem, bo tam jest duży poligon, trwają już inwestycje, są autostrady do Niemiec. I, co kluczowe, teren jest poza zasięgiem rosyjskich rakiet Iskander – mówi portalowi Onet.pl wysokiej rangi urzędnik, zaangażowany w polsko-amerykańskie negocjacje.

Polscy wojskowi i politycy PiS upierają się przy miejscowości Nowa Dęba. Oprócz profitów politycznych wynikających z budowy bazy amerykańskiej w jednym z bastionów partii rządzącej, wymienia się większą bliskość Rosji oraz rozwój przemysłowy i komunikacyjny regionu. Negocjacje między MON a Pentagonem rozbijają się więc o kwestię lokalizacji bazy.

Powstanie "Fortu Trump" miał zainicjować podczas przedostatniej wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda. Po niej MON miał rozpocząć rozmowy z Amerykanami podczas których zaoferował, że Polska będzie łożyła na utrzymanie bazy 2 miliardy dolarów. Zdaniem niektórych ekspertów koszty te mogą być wyższe.


źródło: Onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"