Lepiej opłacić polisę na czas. Kary za brak OC mogą uderzyć po kieszeni

Polisę OC lepiej zawsze opłacić na czas, by uniknąć kar. A te są naprawdę wysokie.
Polisę OC lepiej zawsze opłacić na czas, by uniknąć kar. A te są naprawdę wysokie. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym – o tym każdy kierowca raczej pamięta. Gorzej jest z ubezpieczeniem auta w terminie, bo nie każdy potrafi tego dopilnować. Trzeba liczyć się z tym, że kary za brak OC są dotkliwe, a ich stawki w 2019 r. jeszcze poszły w górę.


Opłacona polisa OC to zabezpieczenie kierowcy na wypadek wyrządzenia komuś szkody swoim samochodem. W takiej sytuacji nie będziemy wyjmować pieniędzy z własnej kieszeni, bowiem wszystko zostanie pokryte z polisy.

W 2019 r. kary za brak opłaconej polisy OC jeszcze wzrosły. Dlaczego? To wynika ze wzrostu płacy minimalnej, bo wysokość kar jest powiązana z wysokością zarobków. To, jak wysoką karę można nałożyć zależy od tego, przez jak długi czas polisa nie była opłacona. Poniżej wyjaśniamy, o co chodzi.

Jakie są kary za brak OC?
- Brak ubezpieczenia do 3 dni: 900 zł dla samochodów osobowych; 1350 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników i 150 zł dla innych pojazdów.

- Brak ubezpieczenia od 4 do 14 dni: 2250 zł dla samochodów osobowych; 3380 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników i 380 zł dla innych pojazdów.

- Brak ubezpieczenia powyżej 14 dni: 4500 zł dla samochodów osobowych; 6750 zł dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników i 750 zł dla innych pojazdów.

Nie opłaca się zapomnieć
Kary finansowe za brak OC są nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku nieopłaconej polisy, kierowca ma obowiązek zapłacenia odszkodowania za wyrządzone szkody ofierze kolizji lub wypadku. I nawet jeśli UFG pokryje koszty związane z takimi zdarzeniami, to i tak potem zwróci się do nas o zwrot zapłaconej kwoty odszkodowania.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Dłużnik pisze z więzienia, że jak wyjdzie, to mnie dopadnie". Komornik o kulisach zawodu
ACTINA 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun