Facebook skasował tysiące fałszywych kont. Część z nich pochodziła z Rosji

To kolejna taka akcja serwisu.
To kolejna taka akcja serwisu. Fot. 123rf
W czwartek Facebook poinformował, że z serwisu zostało usuniętych ponad 1800 fake’owych kont, fanpage’ów oraz grup. Należały one m.in. do użytkowników z Rosji i Ukrainy.


Facebook skasował w sumie 294 konta, 1509 fanpage’ów oraz 32 grupy z czterech państw: Rosji, Ukrainy, Tajlandii oraz Hondurasu. Wszystkie z tych stron były obserwowane przez około 274 tys. ludzi.

Nathaniel Gleicher, który zajmuje się polityką cyberbezpieczeństwa w serwisie, powiedział, że strony te zostały usunięte, ponieważ ich użytkownicy "wykorzystywali sieci fałszywych kont, aby wprowadzać w błąd na temat tego, kim są i co robią".

Jak przyznaje Gleicher część z tych kont wykorzystywana była do politycznej krytyki. Na rosyjskich i ukraińskich stronach podawano się nawet za dziennikarzy i wojskowych. Tajlandzkie konta zaś dotyczyły m.in. protestów w Hongkongu.

Akcja Facebooka miała za zadanie pokazać, że serwis systematycznie zwalcza tego typu przejawy zachowania. W 2019 roku przeprowadzono już ponad 30 zbiorowych likwidacji kont.

źródło: Reuters
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun