"500 dla niepełnosprawnych" w Senacie. Jeśli PiS odrzuci poprawkę opozycji, może wybuchnąć protest

Iwona Hartwich nie zamierza się poddawać
Iwona Hartwich nie zamierza się poddawać Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Co dalej z "500 plus dla niepełnosprawnych"? Czy senatorzy PiS przyjmą poprawkę opozycji ustawy, która zakłada zwiększenie kryterium dochodowego? Liczy na to Iwona Hartwich. A jeśli zdominowany przez partię rządzącą Senat zawiedzie niepełnosprawnych, zapowiada protest pod Sejmem.


Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki zdradzili pierwsze szczegóły na temat "500 plus dla niepełnosprawnych" 19 maja podczas finałowej konwencji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Propozycję PiS w rozmowie z naTemat.pl skrytykowała jednak Iwona Hartwich, matka niepełnosprawnego Jakuba Hartwicha, która rok temu protestowała w Sejmie. – Dla nas to ogromny policzek. A dla rządu kompromitacja – powiedziała.


Zgodnie z pierwszym projektem "500 plus dla niepełnosprawnych", które ma być wypłacane pełnoletnim osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, mieli bowiem nie otrzymywać ci, których wysokość renty, emerytury lub zasiłku z pomocy społecznej przekracza 1100 złotych oraz ci, którzy nie mają prawa do innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych. Zdaniem Hartwich, 1100 zł to zbyt niskie kryterium.

Wszystko w rękach senatorów
W lipcu podczas głosowania nad projektem – który został ostatecznie przyjęty przez Sejm – ponad 40 posłów PiS poparło poprawkę zgłoszoną przez opozycję. Zakłada ona zwiększenie kryterium dochodowego z 1,1 tys. zł do 2,2 tys. zł, znalazł się w niej również zapis, że w tę kwotę nie wliczane byłyby m.in. emerytury czy renty rodzinne. Nad poprawką Senat ma głosować we wtorek.

Na pozytywną decyzją senatorów PiS liczy Iwona Hartwich. – Jeszcze dziś na naszej stronie internetowej "Rodzice Osób Niepełnosprawnych" zawiśnie list do wszystkich senatorów, w którym będziemy prosić, aby bez względu na swoją przynależność polityczną [zagłosowali], by ta poprawka jednak przeszła – mówiła w rozmowie TOK FM. Jak dodała, ona i inni opiekunowie niepełnosprawnych "liczą na to, że senatorowie w naszym kraju zachowają się honorowo".Będzie protest?
A jeśli poprawka zostanie odrzucona i wróci do Sejmu? Hartwich nie pozostawia złudzeń.


– Jeśli tak się stanie, to my spontanicznie przyjedziemy 31 lipca z całej Polski przed Sejm, aby zaprotestować przeciwko takiemu traktowaniu i przeciwko dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami – zapowiada, jednak podkreśla, że ma nadzieję, że do takiego scenariusza nie dojdzie.

źródło: Tok FM

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Actina 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową