Kolejna porażka Szczerskiego? RMF: Stanowisko komisarza UE ds. obrony nie dla niego

Krzysztof Szczerski prawdopodobnie nie zostanie komisarzem, zamiast niego na stanowisko typowana jest francuska minister obrony.
Krzysztof Szczerski prawdopodobnie nie zostanie komisarzem, zamiast niego na stanowisko typowana jest francuska minister obrony. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Krzysztof Szczerski prawdopodobnie nie zostanie komisarzem unijnym ds obrony i bezpieczeństwa. Będzie to kolejna porażka prezydenckiego ministra po tym, jak przegrał walkę o fotel zastępcy generalnego NATO. Tym razem lepszym kandydatem od Szczerskiego ma być francuska minister obrony – podaje RMF FM. Sam zainteresowany zdementował doniesienia krakowskiej rozgłośni.


Krzysztof Szczerski miał zostać zastępcą sekretarza generalnego NATO. Wszystko wydawało się dogadane, ale ostatecznie stanowisko obejmie rumuński polityk Mircea Geoană. Potem pojawił się plan, by prezydencki minister został komisarzem unijnym – oficjalnie ogłosił to w obecności Ursuli von der Leyen premier Mateusz Morawiecki.

Plan był taki, aby - jak donosi RMF FM - Szczerski zajmował się europejską obroną i zarządzać miliardami euro na projekty z dziedziny obronności w nowej Komisji Europejskiej pod wodzą byłej niemieckiej minister obrony Ursuli von der Leyen. Jednak prawdopodobnie i z tych planów nic nie wyjdzie.

Jak informuje korespondentka RMF w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginion, stanowisko przypadnie najprawdopodobniej francuskiej minister obrony Florence Parly. Francja jest zainteresowana wzmacnianiem europejskiej obronności, tymczasem Polska postrzegana jest jako kraj, który bardziej stawia na Sojusz Północnoatlantycki.


Szczerskiemu nie pomogły też radykalnie klerykalne poglądy. Swego czasu jako naukowiec postulował on uczynienie z Polski państwa wyznaniowego. "Należy przekształcić izbę wyższą parlamentu w reprezentację osób zaufania publicznego, w tym przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich z dominującą reprezentacją Episkopatu Kościoła katolickiego" – pisał w czasopiśmie "Pressje".
Sam Krzysztof Szczerski na Twitterze zdementował doniesienia RMF FM. "Ze zdziwieniem dowiaduję się z RMF24.pl, że rzekomo PRZEGRAŁEM walkę o tekę w Komisji Europejskiej, bez sprawdzenia, czy w ogóle o nią zabiegałem; przy okazji podpowiadam, że nie obejmę też ponad dwudziestu innych tek w KE, bo mogę objąć tylko jedną, więc będzie o czym pisać" – skomentował prezydencki minister, polski kandydat na komisarza UE.

źródło: RMF FM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY2019 0 0W mediach Rydzyka przedwyborczy post. "Wystarczy nie jeść dzień, żeby uchronić ojczyznę przed złem"
0 0Chcą zlikwidować MEN. Macie dość chaosu PiS? Program Konfederacji o edukacji to dopiero rewolucja
Coca-Cola 0 0Jak uczyć dzieci chronić środowisko, czyli czy najmłodsze pokolenie uratuje świat
Duka 0 0Szwedzki przepis na spotkanie. “Krog” to kolejne modne słowo ze Skandynawii