Zwolnienie z PIT dla młodych. Kto i kiedy może się ubiegać o ulgę podatkową?

Osoby poniżej 26 roku życia dzięki decyzji rządu będą miały co miesiąc więcej pieniędzy w portfelu.
Osoby poniżej 26 roku życia dzięki decyzji rządu będą miały co miesiąc więcej pieniędzy w portfelu. Fot. Julian Sojka / Agencja Gazeta
Młodzi ostrzą zęby na obiecaną przez rząd ulgę podatkową. Kogo obejmuje projekt "Bez PIT dla młodych" i co zrobić, żeby moc się ubiegać o obniżkę podatków?


Nowa zasada podatkowa obejmuje wszystkie osoby, które podjęły pracę zarobkową i nie ukończyły jeszcze 26 roku życia. Ich dochody muszą pochodzić ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, ale ustawodawca dopuszcza też wariant, gdy młodzi pełnią służbę (wojsko, policja) oraz stosunek pracy nakładczej (popularnie zwanej "chałupnictwem").


Ustawa obejmuje także osoby, które nie mają umowy o pracę stałą, a są zatrudnione na umowę zlecenie. Łącznie z ulgi ma skorzystać, według rządowych szacunków, około dwóch milionów młodych pracowników.

Ulga przysługiwać będzie wszystkim osobom poniżej 26 roku życia, które w ciągu roku podatkowym osiągnęły dochód poniżej 85528 zł. To jest wartość zarobków z tytułu umowy o pracę i umowy zlecenie, poniżej której nie trzeba będzie płacić podatku PIT. Wyjątkiem jest 2019 rok, czyli pierwszy, w którym nowe prawo ma obowiązywać. Jako że zwolnienie będzie obejmować zaledwie pięć miesięcy w skali całego roku, limit wyniesie tylko 35636,67 zł.


Zwolnienie z podatku zaczyna obowiązywać od sierpnia tego roku i działa w stosunku do dochodów osiągniętych od sierpnia, niezależnie od tego, ile umów o pracę ma podatnik. Młoda osoba zapłaci podatek PIT jedynie w przypadku, gdy przekroczy wyznaczony limit i zapłaci podatek według normalnej skali podatkowej jedynie od nadwyżki.


W 2019 roku płatnik nie będzie mieć obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży mu oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT. To na młodej osobie spoczywa obowiązek złożenia takiego oświadczenia swojemu pracodawcy.

Jeśli tego nie zrobią, to nic straconego. Zwrot podatku z tytułu ulgi dla młodych otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r. Od przyszłego roku ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek (bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika).

Ważna uwaga dla tych, którzy są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym i ubezpieczeniem społecznym. Zwolnienie z płacenia podatku PIT bynajmniej nie zwalnia z konieczności płacenia składek ZUS i NFZ.

A co zwolnienie z podatku PIT daje w praktyce? Na stronie ministerstwa finansów można znaleźć przykładowe wyliczenia dla młodych podatników. I tak, jeśli zarabiają minimalną krajową (2250 zł), to miesięcznie w portfelu zostanie im 133 zł. Przy zarobkach rządu 4765 zł będzie to już kwota 355 zł, a przy zarobkach dochodzących do limitu, przy którym obowiązuje ulga (7127,33 zł), co miesiąc uda się zaoszczędzić dodatkowe 564 zł.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Duka 0 0Szwedzki przepis na spotkanie. “Krog” to kolejne modne słowo ze Skandynawii
Duracell 0 0Zabawki z prawdziwą mocą. Służą nie tylko do zabawy
0 0Zebrali pół miliona dla okradzionej 99-latki. Teraz czytają, że się "wzbogacili"
0 0"Kapelani zamiast personelu". Ten lekarz stworzył grupę, która tropi patologie w szpitalach

TYLKO W NATEMAT

O TYM SIĘ MÓWI 0 0O co chodzi z #SilniRazem? Atak PiS jeszcze bardziej wypromował twitterową akcję
WYWIAD 0 0Posłanka PO "dopadła" kolejnego hejtera z internetu. Tłumaczy, dlaczego im nie odpuści
WYWIAD 0 0"Upadek poczucia humoru". Andrzej Mleczko odpowiada na awanturę wokół ostatniego rysunku
0 0Rodzicu, takiej szkoły dla twojego dziecka chce PiS. Przeczytałam nowy program partii
0 0Kaczyński cieszy się, że gonimy Niemców. Ale powołuje się na raport, którego nie zrozumiał