Drogi marszałek Kuchciński. Podniebne podróże polityka PiS kosztowały Polaków miliony

Przeloty rządowymi samolotami w wykonaniu marszałka Marka Kuchcińskiego słono kosztowały podatników
Przeloty rządowymi samolotami w wykonaniu marszałka Marka Kuchcińskiego słono kosztowały podatników Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Koszt podróży marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego można skomentować krótko: totalny odlot! Jak wyliczył w weekend portal Onet.pl, wpływowy polityk Prawa i Sprawiedliwości w zaledwie 15 miesięcy wylatał... aż 4 mln zł z publicznej kasy.


Onet wszedł w posiadanie dwóch kompletów dokumentów z okresu od marca 2018 r. do maja 2019 r. W sumie zaliczył wtedy 98 podróży. Kuchciński latał zwykle trzema maszynami: rządowym samolotem Gulfstream G550, wojskowym samolotem transportowym CASA, a także wojskowym śmigłowcem Sokół. Najczęściej wybierał się z Warszawy do Rzeszowa (stamtąd był dowożony do Przemyśla, gdzie mieszka) - i z powrotem. Wszystkie loty marszałka miały status HEAD. – Samolot ma wówczas pierwszeństwo podczas startu, lądowania i kołowania. Kiedy taki lot ma miejsce z Warszawy w piątek po południu, to czasem nawet sześć pasażerskich samolotów musi stać, by przepuścić HEAD-a – opowiadał Onetowi gen. Tomasz Drewniak, były Inspektor Sił Powietrznych. Status HEAD sprawił, że loty kosztowały szacunkowo o 2 miliony złotych więcej.Kuchciński regularnie latał do Rzeszowa w weekendy, a potem wracał do pracy w Warszawie. Kiedy my niekiedy tułamy się pociągami na święta do rodziny, on na Boże Narodzenie i Wszystkich Świętych przyleciał do domu samolotem. Zresztą, często brał na pokład bliskich - w sumie przyznał się do 23 rodzinnych podróży - również wojskowym Sokołem.Godzina lotu Sokołem kosztuje 16,5 tysiąca złotych. Marszałek swoją ukochaną trasę pokonywał w nim w półtorej godziny - w sumie z budżetu wyfrunęło 1,2 mln zł. Transportowcem CASA latał 13 razy za 216,7 tys. zł. Najdroższy był rządowy odrzutowiec Gulfstream. Godzina lotu tą luksusową maszyną to 25 tys. zł. Do Rzeszowa przelatywał nim w zaledwie 45 minut. Wybrał się nim 36 razy, co razem daje koszt 675 tys. zł.
To, że Kuchciński często latał nie tylko w sprawach służbowych, możemy zobaczyć na jego profilach społecznościowych. Rządowymi samolotami odwiedzał nie tylko rodzinne strony, ale był też nimi na wczasach w Bieszczadach i imprezach takich, jak Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.
I najlepsze na koniec. Pełen rachunek za loty polityka PiS może być o wiele wyższy. Jak donosi "Rzeczpospolita", dokumenty, w których posiadaniu są posłowie PO, obejmują tylko 16 ostatnich miesięcy. Pozostałe... zostały zniszczone.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
0 0Półtora tysiąca euro za pracę 4 godziny dziennie. Taka oferta czeka na chętne dziewczyny, ale jest pewien szczegół
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
Oknoplast 0 0Na takiej sprzedaży korzystają wszyscy. Polska marka promuje model "na później"
Actina Pact 0 0Albo dobrze, albo tanio? Ta firma potwierdza, że można mieć wszystko i to w bardzo trudnej branży
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona