Duda i PiS znowu przynieśli wstyd Polsce. W USA piszą o honorowaniu hitlerowskich kolaborantów

Andrzej Duda na językach amerykańskiej prasy. Chodzi o kontrowersyjny patronat.
Andrzej Duda na językach amerykańskiej prasy. Chodzi o kontrowersyjny patronat. Zrzut ekranu z Twitter.com / @WhiteHouse
Nie takiego wyróżnienia spodziewał się chyba Andrzej Duda ze strony amerykańskich mediów. Te właśnie piszą o nim i PiS jako tych, którzy... uhonorowali partyzantów kolaborujących z nazistami podczas II wojny światowej. Kontrowersyjne obchody opisał słynny dziennik "The New York Times"


Brygada Świętokrzyska to formacja, która budzi wiele sprzecznych emocji. Jest krytykowana za kolaborację z hitlerowcami oraz mordowanie żołnierzy o komunistycznych poglądach. Takie są ustalenia historyków. Fakt, że politycy PiS pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy celebrowali w niedzielę 75-lecie powstania wspomnianej jednostki wojskowej, nie umknął uwadze dziennikarzom "The New York Times".


Zauważyli oni, że "polscy urzędnicy dołączyli do weteranów wojennych, aby oddać hołd podziemnym siłom z czasów II wojny światowej, które pod koniec wojny współpracowały z nazistowskimi siłami niemieckimi w ich walce z komunistami". Zdaniem amerykańskiego dziennika, jest to przedwyborczy ukłon PiS w stronę prawicowego elektoratu.

Dla Amerykanów musi to być dodatkowe "pomieszanie z poplątaniem". W końcu to właśnie Andrzej Duda niemal całe swoje wystąpienie podczas konferencji prasowej przed Białym Domem poświęcił wykładni historycznej dotyczącej II wojny światowej. Podkreślał, kto był agresorem, a kto ofiarą. Nie wspominał jednak, że potem będzie patronował tym, którzy współpracowali z wrogiem, a przedstawiciel rządu PiS kolaborantów będzie porównywał... do żołnierzy NATO.


– To wam Amerykanie pozwolili nosić na mundurach oznaki przysługujące wojskom sprzymierzonym amerykańskim. Można powiedzieć, że to wy byliście pierwszymi żołnierzami NATO – mówił m. in. o żołnierzach Brygady Świętokrzyskiej podczas uroczystości w Warszawie Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.Jego słowa także odnotowali Amerykanie, którzy stwierdzili, że "przedstawiciel weteranów próbował zaprzeczyć podczas niedzielnych obchodów ustaleniom historyków, że Brygada Świętokrzyska, według współpracowała z nazistami".

"NYT" przypomina także, że przed uroczystością pod patronatem prezydenta kombatanci i przedstawiciele rodzin żołnierzy Armii Krajowej wysłali do prezydenta Dudy list, w którym wyrazili swoje niezadowolenie. Stwierdzili w nim, że zdziwiła i zasmuciła ich decyzja głowy państwa.

źródło: "The New York Times"

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Dłużnik pisze z więzienia, że jak wyjdzie, to mnie dopadnie". Komornik o kulisach zawodu
ACTINA 0 0Stąd wyjdą przyszli zwycięzcy turniejów gamingowych. Dom marzeń każdego gracza
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun