O co chodzi z czarno-żółtymi flagami na Pomorzu? Kaszubi mają dziś ważne święto!

Fot. Kamil Gozdan / Agencja Gazeta
Kto ten weekend spędza na Pomorzu, temu mogły rzucić się w oczy powiewające w bardzo wielu miejscach czarno-żółte flagi. To symbole narodowe Kaszubów, którzy 18 sierpnia dumnie obchodzą Swiãto Kaszëbsczi Fanë.


Ta nazwa w języku kaszubskim oznacza oczywiście Święto Flagi Kaszubskiej. Obchodzone jest 18 sierpnia, gdyż tego dnia przypada rocznica przełomowego Zjazdu Kaszubów z 1929 roku, podczas którego obecna wersja flagi po raz pierwszy zawisła publicznie w Kartuzach. Niestety, spotkało się to z wrogą reakcją ze strony organów ówczesnego państwa polskiego, które w odrębności Kaszubów widziało zagrożenie.

Kaszubskie czerń i złoto
Kaszubska flaga narodowa ma barwy czarno-żółte, co stanowi odniesienie do historycznego godła Kaszubów, czyli zwróconego w prawo czarnego gryfa w koronie na złotym tle (podobnie wygląda dziś flaga województwa pomorskiego). Czerń w symbolice narodowej Kaszubów oznacza rozwagę, męstwo, ale i pokorę. Barwa żółta (czy też złota) to natomiast odzwierciedlenie godności, szacunku i chwały.
Świętowanie symboliki narodowej na nowo zyskało popularność na Kaszubach za sprawą organizacji Kaszëbskô Jednota. Postawiła ona sobie za cel rozwój nowoczesnej świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej Kaszubów z całego świata. Ludzi o kaszubskich korzeniach spotkać można bowiem nie tylko w granicach Polski i Niemiec, ale także w... Kanadzie.
Znasz więcej Kaszubów niż myślisz
Najbardziej znanym żyjącym Kaszubem jest przewodniczący Rady Europejskiej i były najdłużej urzędujący premier Polski Donald Tusk. W świecie kultury i sztuki dumnie o swych kaszubskich korzeniach mówią natomiast aktorki Danuta Stenka i Marta Żmuda-Trzebiatowska, czy piosenkarki Natalia Szroeder i Weronika Korthals.

Warto też pamiętać, że w swej długiej historii Kaszuby dały światu zarówno niemieckojęzycznego pisarza i noblistę Güntera Grassa, jak i twórcę hymnu Polski Józefa Wybickiego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
0 0Powiedzieli "sprawdzam". Oto, co się stało ze 100 obietnicami partii Kaczyńskiego
0 0Przestajemy wierzyć, że może być inaczej. Polacy wiedzą, kto wygra wybory
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!