Cejrowski nie wierzy, że Amazonia się pali. "Wiem z doświadczenia"

Podróżnik uważa, że Amazonia jest "niepalna".
Podróżnik uważa, że Amazonia jest "niepalna". Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Wojciech Cejrowski wstawił na Facebooka post, w którym przyznał, że nie wierzy w pożar Amazonii. Wyjaśnił, dlaczego jego zdaniem tamte lasy nie mogą się palić. Oby to był tylko trolling...


Ostatnio media obiegła informacja o tym, że od tygodni masowo płoną lasy deszczowe Amazonii. Tylko w tym roku doszło już do 74 pożarów w Brazylii. To prawie dwa razy więcej niż w zeszłym roku.

Internautom bardzo zależało na opinii podróżnika w tej kwestii. "W sprawie pożarów w Amazonii nie wiem, co powiedzieć. Musiałbym pojechać na miejsce, zobaczyć i dopiero wtedy ocenić i uwierzyć" – czytamy w poście Cejrowskiego.

Zdaniem dziennikarza amazońskie lasy są "niepalne". "Aby sobie wypalić małe pole, trzeba się bardzo napracować. Najpierw trzeba zwalić wszystkie duże drzewa, potem wykarczować resztę i palić kawałkami. Amazońskie ogniska gasną same z siebie, trzeba je stale wachlować, rozdmuchiwać. Amazońskie drewno, nawet suche, palić się nie chce" – wyjaśnił.

"Ogień w Amazonii rodzi się niechętnie, za to bardzo chętnie gaśnie. (…) Widziałem to na własne oczy. (…) Więc? Nie dowierzam. Nie chce mi się wierzyć w te pożary" – dodał, powołując się na swoje "osobiste doświadczenie liczące trzydzieści lat".

Dlaczego Amazonia płonie?
Pożary lasów w Amazonii w porze suchej (lipiec-sierpień) nie są niczym niezwykłym, tym razem poraża ich skala. Uważa się, że odpowiedzialność za nie najczęściej ponoszą ludzie."Chodzi o pozyskiwanie terenów do wypasania bydła. Według szacunkowych wyliczeń naukowców niemal, 80 proc. powierzchni "odebranej" puszczy amazońskiej zostało przeznaczonej właśnie na tereny pod hodowlę krów" – opisywał Paweł Kalisz w naTemat, pokazując, co pożary w Amazonii mogą oznaczać dla świata.

Eksperci uważają, że większość tych pożarów to efekt zaprószenia przez człowieka. Tak twierdzi Christian Poirier, dyrektor organizacji Amazon Watch, a także Alberto Setzer z brazylijskiego instytutu National Institute for Space Research (INPE), którego dane na temat pożarów cytowane są dziś na całym świecie. Jego zdaniem 99 procent tych pożarów zostało wywołanych przez człowieka.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi