Polacy protestowali przeciw bezkarności księży pedofilów. W Szczecinie akcję zakłócił radny PiS

Akcja "Baby Shoes Remember" odbyła się w Polsce po raz drugi
Akcja "Baby Shoes Remember" odbyła się w Polsce po raz drugi Fot. Warszawski Strajk Kobiet‎
Nie ma przyzwolenia na pedofilię w kościele i jej ukrywanie – Polacy po raz drugi dali temu wyraz podczas międzynarodowej akcji Baby Shoes Remember. Wywieszanie dziecięcych bucików na kościelnych odbyło się w całej Polsce, w Szczecinie doszło jednak do incydentu z udziałem radnego PiS.


W ubiegłym w Polsce po raz pierwszy odbyła się międzynarodowa akcja Baby Shoes Remember, podczas której protestowano przeciwko księżom pedofilom i milczeniu przywódców kościelnych w Polsce. Przy świątyniach zawisły dziecięce buciki, które mają symbolizować małe ofiary molestowania seksualnego. W wielu świątyniach nie obyło się jednak bez przepychanek i protestów księży.


Problemy ma również do dziś posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, której grozi strata immunitetu. – Wywiesiłam dwa buciki takiej wielkości różowy i niebieski, i taką małą kartkę "Stop pedofilii. Baby Shoes Remember" – mówiła dziennikarzom polityczka, której czynem zajęła się Komenda Główna Policja. – Nie boję się ani Kościoła, ani policji. Robię swoje, stoję po stronie ofiar – podkreślała.

Po raz drugi
Nie bali się również ci, którzy w tę niedzielę po raz drugi wzięli udział w akcji "Baby Shoes Remember Poland – Buciki Pamięci 2019". "Polska po raz drugi przystępuje do międzynarodowego projektu, który ma na celu upamiętnienie wszystkich ofiar księży – seksualnych drapieżców, w szczególności tę większość, która nigdy nie doczekała się sprawiedliwości – brzmiał opis w wydarzeniu na Facebooku.Banery z antypedofilskimi hasłami oraz dziecięce buciki pojawiły się na ogrodzeniach wielu polskich kościołów, ale również siedzibach kościelnych hierarchów. W Warszawie kilka razy odczytana została lista nazwisk duchownych, którzy mieli ukrywać czyny pedofilskie księży. Wśród nich znaleźli się m.in. kard. Kazimierz Nycz, abp Sławoj Leszek Głódź, abp Marian Gołębiewski, bp Jan Tyrawa, abp Henryk Gulbinowicz i abp Marek Jędraszewski.

Burzliwy przebieg akcji w Szczecinie
Tak jak w ubiegłym roku, nie obyło się jednak bez incydentów. W Szczecinie akcję utrudniała kontrmanifestacja zorganizowana przez radnego PiS Dariusza Mateckiego i księdza Tomasza Kancelarczyka. Mężczyźni i towarzyszące im osoby próbowały zebrać dziecięce buciki spod kościoła. Jak twierdzili, chcieli je oddać samotnym matkom i "dzieciom uratowanym od aborcji".– To jest akcja wymierzona w kościół katolicki, tylko i wyłączne robiona po to, żeby uderzyć w księży kościoła, którzy są w tej chwili ostoją polskości, ostoją polskich wartości. Jeśli chcą robić tego typu manifestacje, to niech robią także pod siedzibami adwokatury, pod siedzibami Związku Nauczycielstwa Polskiego, ponieważ również w tych zawodach przydarzają się pedofile, równie często, co w kościele katolickim – mówił Matecki.


Doszło do słownych starć. Polityk PiS nazwał tez uczestników "Baby Shoes Remember" wyznawcami "nowego odłamu bolszewizmu". W rezultacie protestujący przeciwko pedofilii poszli pod bazylikę Jana Chrzciciela. Za nimi udali się jednak kontrmanifestanci. Ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano więc z wieszania bucików na ogrodzeniu.

źródło: TVN24

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Upadek poczucia humoru". Andrzej Mleczko odpowiada na awanturę wokół ostatniego rysunku
0 0Włamywał się do mieszkań i gwałcił kobiety. Oparty na faktach serial "Niewiarygodne" zwala z nóg
O TYM SIĘ MÓWI 0 0O co chodzi z #SilniRazem? Atak PiS jeszcze bardziej wypromował twitterową akcję
#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem

TYLKO W NATEMAT

0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Kaczyński cieszy się, że gonimy Niemców. Ale powołuje się na raport, którego nie zrozumiał
0 0Borys Szyc wspaniały, tylko film słaby. Widziałem "Piłsudskiego" i czuję się znieważony
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców