Policja chce pozbawić Scheuring-Wielgus immunitetu. Za protest przeciwko pedofilii duchownych

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus  została spisana w Toruniu przez policję po akcji "Baby Shoes Remember", która wymierzona była w pedofilów w Kościele.
Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus została spisana w Toruniu przez policję po akcji "Baby Shoes Remember", która wymierzona była w pedofilów w Kościele. Fot. Robert Gorecki / Agencja Gazeta
Komenda Główna Policji wystąpiła z wnioskiem o uchylenie immunitetu posłance Joannie Scheuring-Wielgus z partii Teraz. Chodzi o niedawny protest przeciwko pedofilii w Kościele w ramach akcji "Baby Shoes Remember". "Jeśli mam być karana za to, że stoję po stronie ofiar a nie sprawców i ujawniam przypadki księży pedofilów to jestem z tego dumna" – skomentowała na Twitterze posłanka. "Z immunitetem czy bez nie odpuszczę!" – dodała.


Wniosek o pozbawienie Scheuring-Wielgus immunitetu wysłał do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego komendant główny policji Jarosław Szymczyk.

Chce on bowiem pociągnięcia posłanki do odpowiedzialności za wykroczenie podczas protestu "Baby Shoes Remember". Chodziło o wieszanie dziecięcych bucików na murach kościołów i kurii. To miało z kolei przypomnieć o ofiarach księży pedofilów.
Posłanka 26 sierpnia ubiegłego roku podczas demonstracji zawiesiła na bramie wejściowej do bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela w Toruniu plakat "Baby Shoes Remember. Stop pedofilii".  Policja uznała to za wykroczenie, ponieważ Scheuring-Wielgus nie miała zgody "zarządzającego tym miejscem".

Ale posłankę chroni immunitet, który podczas głosowania może jej uchylić Sejm. W związku z protestem w Toruniu, cztery osoby mają zarzut złamania artykułu 63a par. 1 kodeksu wykroczeń. Przepis ten zakazuje wieszania ogłoszeń, plakatów, ulotek, napisów oraz rysunków w miejscach publicznych bez zgody osób zarządzających tymi obiektami.

źródło: onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...