Ksiądz idzie na bezterminowy urlop. "To nie zawsze musi oznaczać czegoś najgorszego"
Bartosz Świderski
29 sierpnia 2019, 15:39·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 29 sierpnia 2019, 15:39
W mediach głośno zrobiło się ostatnio o urlopach bezterminowych byłego już księdza Łukasza Kachnowicza i księdza Tymoteusza Szydło. O ile dla tego pierwszego oznaczało to odejście z kapłaństwa, to dla drugiego niekoniecznie musi to się wiązać zakończeniem posługi – mówi naTemat jeden z duchownych.
Reklama.
W Kościele katolickim nie istnieje oficjalne określenie "urlop bezterminowy". Próżno szukać jakiejkolwiek wzmianki na jego temat w internecie lub pracach naukowych na temat "zatrudnienia" księży. Tak samo jest w Kodeksie pracy. Istnieje tylko pojęcie urlopu bezpłatnego, który nie jest limitowany konkretnym terminem. Jednak z przekazów medialnych można wyłapać przypadki, w których księża wysyłani są na tego typu "wakacje".
Ksiądz w takim momencie albo sam prosi o udzielenie mu bezterminowego urlopu albo jest na niego wysłany przez bezpośredniego zwierzchnika – biskupa dla danej parafii. O tego typu urlopach zrobiło się głośno najpierw po sprawie z byłym już księdzem Łukaszem Kachnowiczem. Mężczyzna nie mógł wytrzymać nagonki Kościoła na osoby LGBT, bo sam jest gejem. Przyznał się do tego i odszedł z kapłaństwa. Wcześniej został wysłany na bezterminowy urlop.
Teraz kwestia ta odżyła z powodu księdza Tymoteusza Szydło, syna byłej premier Beaty Szydło. Na polecenie biskupa miał on trafić do kościoła pw. św Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu. W lipcu zapowiadano, że ks. Szydło będzie tu odprawiać specjalne msze w rycie trydenckim. Miał pojawić się pod koniec sierpnia, ale wydarzenia potoczyły się inaczej. Duchowny poprosił o bezterminowy urlop. Nie podał jednak żadnych powodów.
Informację na temat "wakacji" syna Beaty Szydło skomentował na Twitterze ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który stwierdził, że "oznacza to tylko jedno" i że będzie się modlił za niego. Ale co to tak naprawdę oznacza?
– Powody mogą być różne, ale naprawdę nie musi to oznaczać czegoś najgorszego, czyli odejścia z kapłaństwa – mówi nam ksiądz, który chce zachować anonimowość. – Ludzie łatwo oceniają i doszukują się sensacji. Tutaj może jej wcale nie być. Posługa bywa ciężkim wyzwaniem. Budzi rozterki, pytania, bo każdy z nas jest różny i u każdego ta wiara jest także na innym poziomie. Czasami posługa odbija się na naszym zdrowiu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest modlitwa za takiego kapłana – dodaje duchowny.