Wszyscy jarają się nowym "Jokerem". Oto, co wiemy o filmie, który zgarnie Oscary

Po niezwykle ciepłym przyjęciu na festiwalu w Wenecji widzowie ostrzą sobie zęby na nowego "Jokera".
Po niezwykle ciepłym przyjęciu na festiwalu w Wenecji widzowie ostrzą sobie zęby na nowego "Jokera". Fot. kadr z filmu "Joker"
Ośmiominutowych owacji na stojąco nie dostaje się za powielanie schematów. Todd Philips na historii jednego z największych psychopatów popkultury zbudował dramat psychologiczny, który, zdaniem krytyków, jest gamechangerem komiksowego kina. Sprawdziliśmy, czym tu się jarać.


Todd Philips to ten reżyser, który sprowokował Łukasza Karwowskiego do popełnienia zbrodni zwanej "Kac Wawa". Amerykański twórca, znany z serii "Kac Vegas", w "Jokerze" obiera jednak totalnie przeciwny azymut do tego, co robił wcześniej. Dlatego najnowszy obraz, opowiadający o największym antagoniście Batmana, może stać się kamieniem milowym w dotychczasowej twórczości Philipsa.Ale nie tylko dla niego. W wielu recenzjach powtarza się opinia, że rola Jokera może przynieść Joaquinowi Phoenixowi Oscara za pierwszoplanową rolę męską. Jego Arthur Fleck to poniżany przez ludzi, aspirujący komik, cierpiący na niekontrolowane napady śmiechu. To bycie uwięzionym na marginesie społeczeństwa i wewnętrzna frustracja w końcu sprowadzają go na ścieżkę przemocy. "Tworzymy takie potwory, na jakie zasługujemy" – czytamy w recenzji IGN.

Już w trailerze widzimy, jak Phoenix gra postać outsidera. Przykurczony, z niepokojącą mimiką twarzy jest autentyczny. Naprawdę wygląda na kogoś nieprzewidywalnego. W końcu Fleck z zagubionego, samotnego komika przechodzi przemianę w pełnoetatowego psychopatę. Przy niesamowitym zaangażowaniu samego Joaquina Phoenixa.Geneza filmu
Opowieść Todda Philipsa ma miejsce w latach 80. Na długo przed tym zanim Joker stał się głównym nemezis Bruce'a Wayne'a. W recenzjach powtarza się opinia, że w "Jokerze" czuć klimat klasyków Martina Scorsese – "Taksówkarza" i "Króla komedii". W filmie widzimy zresztą główną gwiazdę tamtych produkcji – Roberta De Niro.

Historia czerpie również z wydanego w 1988 r. komiksu "The Killing Joke" autorstwa Alana Moore'a i Briana Bollanda. Film Phillipsa pokazuje też rodzinę Wayne'ów i ich mroczne strony. Decyzje magnatów pokroju rodziców Batmana są pokazane w "Jokerze" jako te, które czasem są odpowiedzialne za kreowanie takich szaleńców jak morderczy klaun.


Gwiazdy znane i lubiane
Poza Joaquinem Phoenixem w roli Jokera i Robertem De Niro w roli gospodarza talk-showu Murraya Franklina w filmie pojawią się aktorzy, którzy mogli zapaść w pamięć fanom wcześniejszych "Batmanów". I tak w "Jokerze" zobaczymy Bretta Cullena w roli Thomasa Wayne'a – ojca Bruce'a. Samodzielny byt
Wielu fanów zastanawia się, czy "Joker" znajdzie się w kanonie filmów DC. Produkcja Todda Philipsa jest jednak oddzielnym bytem. Niepowiązanym ani z DC, ani wcześniejszymi produkcjami z Mrocznym Rycerzem. Tu chodziło o zbudowanie historii opartej na historii złamanego przez społeczeństwo człowieka, który wkracza na ścieżkę zbrodni.

Dlatego związek poprzednich filmów z "Jokerem" najlepiej określić mianem inspiracji. To gamechanger, który ma szansę wprowadzić kino komiksowe na nowe tory. Wiemy również, że nie będzie sequela.

To kiedy do kina?
Oficjalna premiera "Jokera" odbyła się w sobotę 31 sierpnia w Wenecji. W polskich kinach opowieść o Arthurze Flecku będzie można oglądać od 4 października.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Kaczyński mówił o rodzinie, ale znów podzielił Polaków. "Marginalne zjawiska mają być normą"
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Negatywne komentarze na Allegro się opłacają. Za ich usunięcie płacą nawet 80 zł
TYLKO W NATEMAT 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Afera podkarpacka. Zatrzymano byłych funkcjonariuszy CBŚP i CBA