Kurski zbiera haki na ludzi z własnego obozu? Bo nawet w PiS nie podoba się "kiczowata" TVP

"Wyborcza": Ludzie prezesa TVP szukali haków na jego wrogów
"Wyborcza": Ludzie prezesa TVP szukali haków na jego wrogów Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Szantażowanie i śledzenie dziennikarzy, kompromitowanie wrogów – "Gazeta Wyborcza" opisuje metody, jakimi miałyby się posługiwać władze TVP z Jackiem Kurskim na czele. To kolejne takie doniesienia oparte na relacjach byłego wiceszefa redakcji publicystyki i reportażu w TAI Mariusza Kowalewskiego. TVP zaprzecza i zapowiada pozwy.


Jak opisuje "Wyborcza", Jackowi Kurskiemu zależy na skompromitowaniu szefa Rady Mediów Narodowych. Krzysztof Czabański - to nie jest tajemnicą - nie jest zwolennikiem prezesa TVP. Jest za odwołaniem Kurskiego bo - jak opisuje dziennik - nie podoba mu się jego "kiczowata" telewizja.


W odwecie Jacek Kurski ma zbierać na Czabańskiego haki. Dowodem ma być m.in. sms, jaki Mariusz Kowalewski otrzymał od Pawła Gajewskiego, 26-letniego asystenta prezesa TVP (nazywanego - jak pisze gazeta - "Parasolem", bo miał trzymać parasol nad Kurskim i jego żoną w czasie festiwalu w Opolu). Ostatecznie TVP wówczas podrzuconego tematu nie zrealizowała. Sprawą zalegania przez Czabańskiego z opłatami za kampanię zainteresowano wówczas branżowy miesięcznik "Press".


Wyborcza podaje też inne przykłady "zleceń specjalnych" na tych, którzy podpadli prezesowi TVP. W tym gronie znaleźli się prawicowi dziennikarze Witold Gadowski i Piotr Nisztor oraz naczelny "Rzeczpospolitej" Bogdan Chrabota i wydawca Grzegorz Hajdarowicz. Ci dwaj ostatni podpadli Kurskiemu serią doniesień o tym, że jego wybór na prezesa TVP mógł być nieważny, bo dokumenty złożono po czasie (prokuratorskie dochodzenie zakończyło się umorzeniem).


Sprawa poszukiwania haków wypłynęła wraz z wywiadem Mariusza Kowalewskiego dla tygodnika "Polityka". Były pracownik TVP relacjonował m.in. jak "wysłano drona na prywatną posesję Tomasza Lisa", bo "'Newsweek' szykował wtedy jakąś publikację o Kurskim czy o TVP i chciano go wystraszyć".

Telewizja Polska w odpowiedzi zapowiada pozwy. O słowach byłego pracownika TVP napisano w oświadczeniu, że "są wytworem zainfekowanej potrzebą zemsty, bujnej wyobraźni red. Kowalewskiego".
Oświadczenie TVP

"Materiał opiera się na wypowiedziach red. Mariusza Kowalewskiego, który rok temu przestał być pracownikiem Spółki z powodu nieakceptowania jego metod pracy dziennikarskiej przez przełożonych. Kowalewski oferował np. przeprowadzenie prowokacji przeciwko demonstrantom pod gmachem TAI w lutym 2019 r. Kierownictwo TAI nie było zainteresowane taką formą "pracy dziennikarskiej. (...)

TVP stanowczo zaprzecza jakoby kiedykolwiek i ktokolwiek ze Spółki inwigilował Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego lub podejmował jakiekolwiek działania przeciwko niemu. Kłamstwo to jest mało subtelną próbą poróżnienia zarządu TVP z Radą Mediów Narodowych, w sytuacji gdy od dłuższego czasu współpraca między ww podmiotami układa się harmonijnie i z korzyścią dla kondycji telewizji publicznej". Czytaj więcej

"Wyborcza" zwraca uwagę na ważne słowo z powyższego komunikatu dotyczące domniemanego poszukiwania haków na Czabańskiego. Z ustaleń gazety wynika, że "umowę z firmą, która chodziła za Czabańskim, podpisała firma jednego z pracowników TVP".

Prawdą jest zatem, że formalnie to nie TVP prowadziła działania w tej sprawie. Ale faktycznie? Telewizja nie zaprzeczyła, że zrobiła to firma jednego z jej pracowników.

źródło: wyborcza.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Wiedza ratuje życie. Tych lekcji z pierwszej pomocy nie możesz pominąć
Subway 0 0Subway przyjazny weganom? Znana sieć podąża za trendami i mocno rozszerza menu
ASZdziennikTefal 0 0Oszustwo w akcji sprzątania parków narodowych. Mieli posprzątać tylko jeden, posprzątają wszystkie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Przez WOT poczuliśmy się jak śmiecie". Żołnierz mówi, dlaczego jego koledzy rezygnują z wojska
0 0Piękny gest amerykańskiego aktora wobec Piotra Woźniaka-Staraka w Gdyni
0 0Zabawna wpadka Kożuchowskiej. Przyjęła oświadczyny na czerwonym dywanie
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze