Niemiecka gazeta straszy astronomiczną kwotą, jakiej ma domagać się Polska za II wojnę

Arkadiusz Mularczyk zajmuje się w PiS kwestią reparacji wojennych od Niemiec.
Arkadiusz Mularczyk zajmuje się w PiS kwestią reparacji wojennych od Niemiec. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Temat reparacji wojennych jest często poruszany w niemieckich mediach. Ostatni numer "Bilda" informuje o spotkaniu polskich i greckich polityków podczas obchodów rocznicowych wybuchu II wojny światowej. Podobno tematem rozmów w Warszawie były właśnie reparacje. Gazeta straszy Niemców, że Polacy i Grecy chcą od niemieckich "przyjaciół" ponad biliona euro zadośćuczynienia za zniszczenia i straty wojenne.


Niemiecki "Bild" pisze, że prawdopodobnie to Grecy byli inicjatorami spotkania przedstawiciela parlamentu Konstantinosa Tasoulasa z polskimi politykami pracującymi nad reparacjami wojennymi podczas obchodów 1 września w Warszawie.

Gazeta cytuje także posła PiS Arkadiusza Mularczyka, który otwarcie przyznał, że dotyczyło ono zweryfikowania, na jakim etapie są Grecja i Polska w sprawie reparacji wojennych. Zapowiedział także, że strona polska "przystępuje do bitwy o godziwe odszkodowania".

"Bild" podkreśla jednak, że na razie to tylko słowa, bo cały czas komisja Mularczyka pracuje nad znalezieniem podstaw prawnych do wypłaty odszkodowań, a Polska w przeszłości już dwukrotnie odmówiła reparacji. Teraz też nie postawiła żadnych oficjalnych żądań.


Co innego Grecy, którzy domagają się 292 mld euro za II wojnę światową i 9,2 mld euro za pierwszą. Gazeta przypomina także wcześniejsze liczby, które rzucano w kontekście polskich reparacji, w tym słowa Mularczyka, który wspominał o bilionie euro. Nie ma jednak jak na razie potwierdzenia, czy polski i grecki rząd będą razem współpracować w kwestii odszkodowań.

źródło: "Bild"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Wiedza ratuje życie. Tych lekcji z pierwszej pomocy nie możesz pominąć
Subway 0 0Subway przyjazny weganom? Znana sieć podąża za trendami i mocno rozszerza menu
ASZdziennikTefal 0 0Oszustwo w akcji sprzątania parków narodowych. Mieli posprzątać tylko jeden, posprzątają wszystkie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Przez WOT poczuliśmy się jak śmiecie". Żołnierz mówi, dlaczego jego koledzy rezygnują z wojska
0 0Piękny gest amerykańskiego aktora wobec Piotra Woźniaka-Staraka w Gdyni
0 0Zabawna wpadka Kożuchowskiej. Przyjęła oświadczyny na czerwonym dywanie
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze