Poruszające słowa Dulkiewicz na konferencji z bratem Adamowicza. "Mój głos, Piotrze, masz"

Aleksandra Dulkiewicz wsparła kandydaturę Piotra Adamowicza, brata zamordowanego prezydenta Gdańska.
Aleksandra Dulkiewicz wsparła kandydaturę Piotra Adamowicza, brata zamordowanego prezydenta Gdańska. Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
– Kiedy nie było wielu odważnych wiedział, po której stronie stanąć – tak o Piotrze Adamowiczu mówiła w Gdańsku prezydent Aleksandra Dulkiewicz, przypominając jego działalność w antykomunistycznej opozycji. Dulkiewicz udzieliła poparcia starszemu bratu zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska – Piotr Adamowicz kandyduje do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej.


– Jestem tu dzisiaj jako obywatelka świadoma swoich praw i obowiązków wyborczych. Pytanie jest zasadnicze, w jakiej Polsce obudzimy się za miesiąc. To nie tylko prawo, ale także nasza powinność - skorzystać z demokratycznego mandatu – tak na konferencji przed Halą Targową w Gdańsku mówiła Aleksandra Dulkiewicz, zachęcając do głosowania w wyborach 13 października.


Prezydent Gdańska pojawiła się w towarzystwie Piotra Adamowicza. Przypomniała, że starszy brat Pawła Adamowicza już pod koniec lat 70. był zaangażowany w działalność opozycyjną. – Jest osobą, która między innymi także zabiegała o to, żebyśmy mogli uczestniczyć w wolnych demokratycznych wyborach - tak wygląda karta życiowa Piotra Adamowicza. Człowieka, który także wtedy przed sierpniem 1980 r., kiedy nie było wielu odważnych wiedział, po której stronie stanąć – mówiła.

Aleksandra Dulkiewicz
prezydent Gdańska

Piotr Adamowicz to nie tylko człowiek o niezłomnym kręgosłupie moralnym, ale także człowiek, który dzisiaj wie, czego potrzebuje Gdańsk i Pomorze. Mój głos, Piotrze, masz.

Dulkiewicz podkreśliła, że stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska, pod którego szyldem w wyborach samorządowych startował i Adamowicz, i jego następczyni, będzie prowadzić starania, aby Piotr Adamowicz uzyskał jak najlepszy wynik.
Piotr Adamowicz przypomniał słowa Jana Pawła II, że "wolność nie jest dana raz na zawsze".

– O wolność i solidarność trzeba zabiegać nieustannie w życiu rodzinnym, społecznym i politycznym. I o wolności i solidarności zamierzam przypominać, także w Sejmie (...) Jestem tutaj, zdecydowałem się. Wierzę w osobisty sukces, ale także sukces listy, z której startuję – mówił Adamowicz.


Starszy brat Pawła Adamowicza
Piotr Adamowicz urodził się w 1961 roku w Elblągu. Od końca lat 70. związany był z opozycją demokratyczną – najpierw z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, potem z Ruchem Młodej Polski. Był pracownikiem Komisji Krajowej "Solidarność". Podczas strajków w stoczni w sierpniu 1980 roku zajmował się dystrybuowaniem strajkowej prasy. Za udział w strajku w czasie Stanu Wojennego został internowany.

Z zawodu Piotr Adamowicz jest dziennikarzem. W 1988 roku zaczynał jako korespondent agencji Agence France Presse. Był także współpracownikiem Reutersa, Deutsche Presse-Agentur oraz włoskiej agencji ANSA i NBC. Do 1993 publikował w "Życiu Warszawy", następnie do 2010 w dzienniku "Rzeczpospolita". W 2009 roku z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego odebrał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Sześć lat później otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.

Piotr Adamowicz jest bezpartyjny, w wyborach parlamentarnych startuje z list Koalicji Obywatelskiej. Na gdańskiej liście zajmuje 4 miejsce.

źródło: polsatnews.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0Dlaczego najlepsi maratończycy są z Afryki? Biegowy fenomen niezwykłego ludu z Kenii
Bella Baby Happy Pants 0 0Krwotok u dziecka: jak poprawnie zatamować krwawienie z rany i z nosa
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych
HYDEPARK 0 0Nie mogłem w to uwierzyć. Dostałem nagrodę za najlepszy tatuaż na najważniejszej imprezie
0 0Pierwsza taka seria podcastów w Polsce. Ich tematami będą dziennikarskie śledztwa

NA ŚWIECIE