Wynajęli pokój księdzu i 13-latce. Zmiany w sanktuarium w Krakowie po prowokacji

Mężczyzna, który udawał księdza wynajął dla siebie i nieletniej pokój w sanktuarium w Łagiewnikach.
Mężczyzna, który udawał księdza wynajął dla siebie i nieletniej pokój w sanktuarium w Łagiewnikach. Fot. 123RF / zdjęcie poglądowe
Szkolenie z zasad prewencji i kodeks właściwych praktyk – takie zmiany w domu pielgrzyma w Krakowie-Łagiewnikach to konsekwencje prowokacji. Mężczyzna, który podawał się za księdza i chciał wynająć pokój z 13-letnią dziewczynką w domu pielgrzyma, nie miał najmniejszego problemu z rezerwacją.


O podjętych krokach Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach poinformowało w oświadczeniu. Oprócz planowanego szkolenia i stworzenia kodeksu padły także przeprosiny.

"Przepraszamy za zaistniałą sytuację, która nigdy nie powinna się wydarzyć i zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby Dom Duszpasterski był środowiskiem bezpiecznym dla dzieci i młodzieży" – napisała Małgorzata Pabis, rzecznik prasowa sanktuarium.

"(...) informujemy, że z pracownikiem recepcji Domu Duszpasterskiego, który dokonał takiej rezerwacji, została przeprowadzona rozmowa dyscyplinarna oraz wyciągnięte konsekwencje służbowe.

Aby podobna sytuacja nigdy więcej się nie powtórzyła, podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu w najbliższym czasie szkolenia dla wszystkich pracowników Domu Duszpasterskiego z zasad prewencji oraz o wypracowaniu kodeksu właściwych praktyk obowiązującego wszystkich pracujących w Domu Duszpasterskim.

W tym celu jesteśmy w kontakcie z ks. Piotrem Studnickim, kierującym pracami nowo powstałego Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.
Czytaj więcejTakie działania to reakcja na opublikowane na YouTube nagranie z prowokacji. Autor nazwał je "Sanktuarium w Łagiewnikach przyjmuje pedofila". Z zarejestrowanej rozmowy wynika, że pracownik sanktuarium nie miał oporów przed tym, aby wynająć pokój księdzu i nieletniej.Osobą podającą się za księdza jest mężczyzna, który gromadzi dokumentację na temat przestępstw pedofilskich popełnionych przez byłego księdza Romana B. Duchowny został skazany przez sąd, a podczas jego procesu jedna z ofiar wyznała, że gdy miała 13 lat, ksiądz gwałcił ją w pokoju m.in. właśnie w domu w Łagiewnikach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0Dlaczego najlepsi maratończycy są z Afryki? Biegowy fenomen niezwykłego ludu z Kenii
Bella Baby Happy Pants 0 0Krwotok u dziecka: jak poprawnie zatamować krwawienie z rany i z nosa
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych
HYDEPARK 0 0Nie mogłem w to uwierzyć. Dostałem nagrodę za najlepszy tatuaż na najważniejszej imprezie
0 0Pierwsza taka seria podcastów w Polsce. Ich tematami będą dziennikarskie śledztwa

NA ŚWIECIE

POLECAMY 0 0"Nokaut przez KO". Wyjaśniamy, dlaczego na Pomorzu to PiS przegrało wybory
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie