"Nie jesteśmy świrami, którzy będą opluwali wiernych". Czarzasty w Toruniu o Kościele

Włodzimierz Czarzasty mówił w Toruniu o uprzywilejowanej pozycji Kościoła w Polsce.
Włodzimierz Czarzasty mówił w Toruniu o uprzywilejowanej pozycji Kościoła w Polsce. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
– Lewica nigdy nie była, nie jest i nie będzie przeciwko wiernym i przeciwko wierze – mówił podczas konwencji Lewicy w Toruniu, szef SLD Włodzimierz Czarzasty. Zapewniał jednak, że najważniejsze jest to, aby wszyscy byli traktowani równo, dlatego istotna jest całkowita transparentność finansowania kleru.


Osiem miliardów złotych, tyle rocznie, jak mówił w Toruniu Czarzasty, państwo przeznacza na finansowanie Kościoła. – Zwróciliśmy się swego czasu jako lewica o zapytanie, ile środków finansowych jest przeznaczane na polski kler co roku przez władzę państwową i przez spółki Skarbu Państwa. Wiemy, że jest to ok. 8 mld zł. Takie zapytanie poselskie poszło - do tej pory nie mamy od dwóch lat na ten temat odpowiedzi – stwierdził.

Lider SLD dodał, że lewicy, która chce świeckiego państwa, nie chodzi o to, aby nie przeznaczać środków na polski Kościół. Chodzi natomiast o to, aby to, w jaki sposób się to odbywa było transparentne.To jednak nie świadczy o tym, że lewica jest przeciwko wierze. – Nie jesteśmy w tej sprawie oszołomami, świrami, którzy będą chodzili, opluwali ludzi wiernych, opluwali kler. Mamy do tego racjonalny, spokojny stosunek – zapewniał.

Podczas spotkania w Toruniu mowa była też o podatkach, a raczej o tym, że dziś duchowni są uprzywilejowani. – Księża płacą ryczałt, który średnio jest w wysokości 236 zł. Przeciętny obywatel płaci podatki w wysokości dwóch tysięcy zł miesięcznie, przeciętnie. Dlaczego? – pytał Włodzimierz Czarzasty.


Jego zdaniem zniknąć powinien także fundusz kościelny, ponieważ "zdrowi mężczyźni, którzy zarabiają na swoje życie, niech płacą składki również za siebie".Katolickie rozgłoście i religia w szkole
Obiektem zainteresowania lewicy były też katolickie rozgłośnie, które są zwolnione od opłat koncesyjnych. Tu kolejny raz szef SLD mówił o równym traktowaniu i uczciwości. Dodał także, że religia powinna zniknąć ze szkół. – Dlaczego państwo ma finansować naukę religii w szkołach? Jeżeli ktoś krzewi wiarę, krzewi coś w co wierzy, nie może tego robić w kościołach? – zastanawiał się.

Pakt dla kobiet
Z kolei podczas sobotniej konwencji Lewicy w Poznaniu jej liderzy podpisali składający się z 10 punktów "Pakt dla kobiet". Pakt zakłada m.in. dostęp do nowoczesnej antykoncepcji, prawo do bezpiecznego przerywania niechcianej ciąży do 12 tygodnia, czy gwarancję refundacji leczenia metodą in vitro.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Po rozwodzie też możesz być dobrym ojcem. Musisz pamiętać o kilku rzeczach – wiem z doświadczenia
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych
HYDEPARK 0 0Nie mogłem w to uwierzyć. Dostałem nagrodę za najlepszy tatuaż na najważniejszej imprezie
0 0Pierwsza taka seria podcastów w Polsce. Ich tematami będą dziennikarskie śledztwa

NA ŚWIECIE

POLECAMY 0 0"Nokaut przez KO". Wyjaśniamy, dlaczego na Pomorzu to PiS przegrało wybory
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie
0 0Startował w Gdańsku, teraz znokautował rywali na Podkarpaciu. Tajemnica sukcesu Grzegorza Brauna
TYLKO W NATEMAT 0 0Był kandydatem KO do Sejmu. W tej komisji dostał okrągłe zero głosów, chociaż głosował na... siebie