Cztery partie w Sejmie, ale bez PSL. W tym sondażu PiS ma naprawdę olbrzymią przewagę nad opozycją

Jarosław Kaczyński może spokojnie czekać na wynik wyborów, ostatnie sondaże wskazują na wyraźną przewagę PiS.
Jarosław Kaczyński może spokojnie czekać na wynik wyborów, ostatnie sondaże wskazują na wyraźną przewagę PiS. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Wciąż utrzymuje się duża przewaga PiS w sondażach politycznych. Według badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Spraw Publicznych, którego opracowanie znajdiuje się w serwisie stanpolityki.pl, na partię rządzącą zagłosowałoby ponad 45 proc. Polaków. Do Sejmu weszłyby łącznie cztery ugrupowania, ale ludowcy znaleźli się poza burtą.


45,57 proc. dla PiS to jeden z wyższych wyników, jakie w ostatnich tygodniach podały pracownie badające sympatie polityczne Polaków. Wygląda na to, że żadna z afer "nie przykleiła się" do partii rządzącej na tyle mocno, by jej zaszkodzić wygrać wybory. Na drugim miejscu znalazła się tradycyjnie Koalicja Europejska z wynikiem 30,94 proc.

Oprócz dwóch największych graczy w Sejmie znaleźliby się jeszcze politycy Lewicy (12,27 proc.) i Konfederacji (6,32 proc.). Pewnym zaskoczeniem jest słaby wynik PSL, ludowcy według Instytutu Badań Spraw Publicznych znaleźliby się poza Sejmem (4,19 proc.). Co ciekawe, w badaniu nie uwzględniono faktu, iż PSL przygotowuje wspólne listy z Kukiz'15, na których to polityków deklaruje oddać głos 0,71 proc. badanych.

Wynik PiS w sondaży różni się od tego, jaki podała kilka dni temu pracownia Kantar. Oddanie głosu na partię Jarosława Kaczyńskiego w tamtym badaniu zadeklarowało 40 proc. badanych, choć to i tak o 2 punkty procentowe więcej niż w badaniach, które pracownia przygotowała w sierpniu.


Drugie miejsce w badaniu Kantar przypada Koalicji Obywatelskiej. Ugrupowanie współtworzone przez polityków Platformy Obywatelskiej, Zielonych i Nowoczesnej cieszy się poparciem 24 proc. wyborców. Na podium znalazło się jeszcze miejsce dla Lewicy, a do Sejmu zamiast polityków Konfederacji weszliby ludowcy wsparci przez polityków Kukiz'15.

źródło: stanpolityki.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYBORY
0 0Pewne zwycięstwo PiS. Utrzymuje rząd z jeszcze większym poparciem
WYWIAD 0 0Okrzyknięto ją feministką, choć... sama nie rozumie dlaczego. Natchniona rozmowa z Mery Spolsky
Burgenland Tourismus 0 0Takiej Austrii na pewno nie znacie. Jesienny wypad do Burgenlandu zmieni wasze myślenie o tym kraju
0 0W Białymstoku tej zimy WOŚP nie zagra. No, chyba że stanie się cud