Kolejne nieprawidłowości w Polskiej Fundacji Narodowej. Płaciła za usługi, których nie wykonano

fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Kolejne nieprawidłowości w Polskiej Fundacji Narodowej. Instytucja powołana przez rząd PiS w celu poprawiania wizerunku Polski na świecie miała płacić zagranicznej firmie za usługi, których nie wykonano. — To absolutny skandal — komentuje konsul w Nowym Jorku w rozmowie z Onetem, który opisuje aferę. Chodzi przynajmniej o 1 mln zł.


Polska Fundacja Narodowa z pieniędzy polskich podatników płaciła firmie White House Writers Group, małej waszyngtońskiej agencji PR. WHWG do realizacji kontraktu z Polską Fundacją Narodową podnajmowała inne firmy, w tym agencję PR pod nazwą Edelman.

Okazuje się, że od listopada 2018 r. do czerwca 2019 r. do Edelmana za pośrednictwem WHWG popłynął z Polskiej Fundacji Narodowej 1 mln zł. Stało się tak, mimo iż konsulat zerwał współpracę już w styczniu. Przez kilka miesięcy PFN płaciła więc pieniędzmi polskich podatników za nic.


Sprawę opisuje w Onecie Andrzej Stankiewicz. Redakcja zbadała publicznie dostępne raporty waszyngtońskiej firmy WHWG i jej podwykonawców złożone w Departamencie Sprawiedliwości USA. W dokumentach znalazły się m.in. informacje o działaniach WHWG w związku z realizacją kontraktu z Polską Fundacją Narodową.


Z raportów wynika m.in., że podwykonawca Edelman pracuje dla polskiego konsulatu w Nowym Jorku. Jednak konsul Maciej Gołubiewski mówi, że współpraca z firmą zakończyła się w styczniu 2019 roku, gdyż był niezadowolony z powodu braku efektów jej działań. Tymczasem pieniądze polskich podatników płynęły z PFN do amerykańskiej firmy jeszcze przez pół roku po rozwiązaniu umowy.


Konsul jest sprawą oburzony. – To absolutny skandal – mówi Onetowi. Z kolei szef WHWG zapytany przez szefa Politico o współpracę w PFN, w ramach której uruchomiono profile w serwisach społecznościowych, obserwowane przez garstkę ludzi i zawierające poważne błędy merytoryczne (sprawa wyszła na jaw kilka dni temu), komentuje krótko: — Prawda jest taka, że nie poświęciliśmy tym profilom zbyt wiele uwagi.

Co to jest Polska Fundacja Narodowa?
Polska Fundacja Narodowa to instytucja powołana przez rząd PiS, która ma poprawiać wizerunek Polski na świecie. Nieprawidłowości w jej działaniu związane z płaceniem za niewykonane usługi to nie jedyne niejasności wokół niej.

W 2017 roku PFN prowadził w Polsce kampanię oczerniania sędziów – jej elementem były billboardy, które miały przedstawiać tę grupę jako środowisko patologiczne. Okazało się, że czarny PR zlecony i opłacany przez PFN był realizowany przez firmę Solvere należącą do ludzi PiS.

Wicepremier Gliński ostro odpiera ostatnie publikacje o nieprawidłowościach w PFN. – Nie wiem, czy oni są jeszcze dziennikarzami – powiedział o dziennikarzach Onetu, którzy ujawnili aferę w rządowej instytucji.

źródło: onet.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych

O TYM SIĘ MÓWI

0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Więzienie za edukację seksualną to nie wszystko. 5 rzeczy, które PiS może chcieć przykryć
0 0"Justin ma specjalne miejsce w naszych sercach". Wymowny komentarz Tuska do wydarzeń w Kanadzie

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać