PiS to wystąpienie pójdzie w pięty. Agnieszka Holland ogłosiła na festiwalu w Gdyni wojnę

Agnieszka Holland poinformowała o akcji wymierzonej przeciw cenzurze
Agnieszka Holland poinformowała o akcji wymierzonej przeciw cenzurze Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Kontrowersje wokół filmu "Solid Gold" na festiwalu w Gdyni wzburzyły twórców polskich filmów, którzy biją na alarm, że rząd PiS stosuje cenzurę. Wśród nich jest Agnieszka Holland, która na sobotniej ceremonii nie owijała w bawełnę. – Polskie władze są na wojnie z kulturą – powiedziała, odczytując list od Kultury Niepodległej, która rozpoczyna akcję "Cenzura nie przejdzie".


Uroczysta gala zakończenia 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni była wyjątkowo polityczna. Między innymi laureat nagrody dla najlepszego aktora Dawid Ogrodnik zauważył na scenie, że "każda władza się kiedyś kończy", a odbierający Platynowe Lwy za całokształt twórczości Krzysztof Zanussi powiedział, że "i w sztuce, i w polityce populizm morduje wartości". – Sztuka albo będzie niezależna, albo nie będzie jej wcale" – podkreślił z kolei Jan Komasa nagrodzony za reżyserię "Bożego Ciała".To reakcje na wcześniejsze kontrowersje związane z wycofaniem z Konkursu Głównego filmu "Solid Gold" Jacka Bromskiego. Po protestach reżyserów i groźbie bojkotu przez nich tegorocznego festiwalu – ich zdaniem władze oraz Telewizja Polska zastosowały bowiem cenzurę – film został przywrócony do rywalizacji.


Najbardziej politycznym momentem wieczoru była jednak przemowa Agnieszki Holland, której film "Obywatel Jones" – opowieść o dziennikarzu Gareth'cie Jonesie, który ujawnił Wielki Głód na Ukrainie – zdobył Złote Lwy na najlepszego filmu. – Uświadomiłam sobie właśnie na tym festiwalu, że my – filmowcy polscy – stanowimy wspólnotę, że my – twórcy filmowi – nie jesteśmy samotni. Że łączą nas wielkie wartości i łączy nas solidarność – mówiła reżyserka, która również groziła bojkotem 44 FPFF w Gdyni po aferze z "Solid Gold".

Po czym odczytała wiadomość od inicjatorów obywatelskiego ruchu Kultura Niepodległa, którzy rozpoczęli akcję "Cenzura nie przejdzie". – Tegoroczny festiwal w Gdyni udowodnił po raz kolejny: polskie władze są na wojnie z kulturą. Próbują cenzurować dzieła, ludzi, instytucje i wydarzenia – nie tylko w świecie filmu. Stosują urzędowe naciski, szantaż finansowy, przejmują instytucje, obsadzają je ideologami, wycofują się z zawartych umów – czytała Holland, której nagrodę wręczył. wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Jak przeczytała twórczyni "Obywatela Jonesa", "musimy się bronić przed cenzorami". – Dlatego rozpoczynamy akcję „Cenzura nie przejdzie! Pogotowie Prawne Kultury Niepodległej” – sieć prawników w całej Polsce pracujących PRO BONO dla ludzi kultury, którzy padają ofiarą cenzorskich ataków. Będziemy solidarni i będziemy odważni! – dodała i została nagrodzona gromkimi brawami. Przedsięwzięcie ma ruszyć w najbliższych dnia, na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka na jego koordynację.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0Czeka nas drastyczna zmiana pogody. Synoptycy zapowiadają pierwszy śnieg
0 0Julia Wieniawa pokazała się bez makijażu. Fani nie dowierzają: "Kogo chcesz okłamać?"
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy