"Nieważne, czy masz 150 cm wzrostu". Aktorowi puściły hamulce, władza zapamięta to na długo

Dawid Ogrodnik tak jak Agnieszka Holland i Krzysztof Zanussi wygłosił nacechowane politycznie wystąpienie na festiwalu filmowym w Gdyni.
Dawid Ogrodnik tak jak Agnieszka Holland i Krzysztof Zanussi wygłosił nacechowane politycznie wystąpienie na festiwalu filmowym w Gdyni. Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Dawid Ogrodnik to laureat nagrody za rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wcielił się w rolę Mietka Klosza w filmie Macieja Pieprzycy. Aktor podczas odbioru statuetki powiedział coś, co przejdzie do historii imprezy. To słowa wymierzone w sposób sprawowania władzy przez partię rządzącą.


– Możecie wyrzucać filmy i przywracać, zabraniać nam wolności. Nieważne, czy masz 150 cm wzrostu, czy dwa metry. Władza się kiedyś kończy! – powiedział odnosząc się do kontrowersji związanych z filmem "Solid Gold".

– Nieważne, czy słuchacie jazzu czy jesteście fanami disco polo, władza się kiedyś kończy. I przyjdzie kiedyś moment, że ta władza się skończy. I nie będzie już tak śmiesznie – dodał Dawid Ogrodnik. Festiwal przejdzie też do historii za sprawą ostrych, nacechowanych poiitycznie słów Agnieszki Holland. – Tegoroczny festiwal w Gdyni udowodnił po raz kolejny: polskie władze są na wojnie z kulturą. Próbują cenzurować dzieła, ludzi, instytucje i wydarzenia – nie tylko w świecie filmu. Stosują urzędowe naciski, szantaż finansowy, przejmują instytucje, obsadzają je ideologami, wycofują się z zawartych umów – czytała Holland.

– Dlatego rozpoczynamy akcję "Cenzura nie przejdzie! Pogotowie Prawne Kultury Niepodległej" – sieć prawników w całej Polsce pracujących PRO BONO dla ludzi kultury, którzy padają ofiarą cenzorskich ataków. Będziemy solidarni i będziemy odważni! – dodała reżyserka i została nagrodzona gromkimi brawami.


Także odbierający Platynowe Lwy za całokształt twórczości Krzysztof Zanussi powiedział, że "i w sztuce, i w polityce populizm morduje wartości". Pełna lista laureatów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni znajduje się tutaj.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
0 0Tu będą chciały rodzić wszystkie kobiety. Szpital w Polsce jak dom
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0Pawłowicz "uwaliła" Śmiszka na studiach? Nie, tylko... pomyliła osoby
0 0"Mam dość bycia naczelnym biurokratą". Tusk o szefowaniu EPL
0 0SN uznał protest dotyczący wyborów do Senatu! Powtórki jednak nie będzie

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"