Byli prezydenci z ważnym apelem. Napisali do tych, którzy niszczą Pakt Senacki

Byli prezydenci napisali list otwarty do wszystkich kandydatów na senatorów z prośbą i zjednoczenie sił przeciwko PiS.
Byli prezydenci napisali list otwarty do wszystkich kandydatów na senatorów z prośbą i zjednoczenie sił przeciwko PiS. Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, oraz przedstawiciele kultury i nauki podpisali ważny list, w którym przypominają o tym, jak ważne są wybory do Senatu. "Polacy w trudnych chwilach się jednoczą" – stwierdzają sygnatariusze listu.


"Trzynastego października nie czekają nas normalne wybory, lecz takie, które zadecydują, czy Polska będzie demokratycznym państwem prawa, czy też będzie nadal staczała się w kierunku autorytarnej dyktatury. Demokratyczna większość w Senacie może okazać się kluczowa" – podkreślają autorzy listu otwartego skierowanego do Polaków.
W liście znalazła się prośba do tych, którzy zdecydowali się startować w wyborach do Senatu niezależnie, rezygnując ze startu ze wspólnej listy opozycji. "Zwracamy się do Was, byście całą swą energię, zaangażowanie i autorytet oddali w służbę wyższego celu, jakim jest zwycięstwo opozycji. Polacy w trudnych chwilach się jednoczą" – proszą autorzy listu.

Chodzi o to, żeby opozycja wystawiała tylko jednego wspólnego kandydata w każdym okręgu wyborczym. Celem jest zwycięstwo nad kandydatem PiS i wprowadzenie do izby wyższej parlamentu możliwie dużo polityków opozycyjnych, a tylko zapobiegając rozpraszaniu głosów może udać się ta sztuka. Przewaga w Senacie po wyborach, w przypadku zwycięstwa PiS w wyborach do Sejmu, może stanowić swoisty wentyl bezpieczeństwa wobec autokratycznych pomysłów PiS.

"Dziś ta jedność jest potrzebna, jak nigdy od tamtej pory. I to jest powód, dla którego prosimy Was, byście wsparli tę opozycję w jej obecnym kształcie. Byście w tym roku, potrafili wznieść się ponad Wasze słuszne zamierzenia, możliwe do zrealizowania dopiero w warunkach pełnej demokracji" – apelują byli prezydenci.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
INNPoland 0 0Węgiel nie będzie się palił bez pieniędzy. Bankierzy mają plan, jak zadusić brudny przemysł
0 0Pamiętaj o tym ubezpieczając mieszkanie. To dodatek, który może zrobić sporą różnicę
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
MamaDu 0 0Szkolne konkursy plastyczne to farsa. Psycholożka opisała jeden z nich i się zaczęło...
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Rodzina patchworkowa - czy warto się w to pakować? Każdego dnia sprawdzam to na własnej skórze
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem