Schetyna mocno po porażce. "Nie będzie Budapesztu w Warszawie"

Grzegorz Schetyna skomentował wynik wyborczy Koalicji Obywatelskiej.
Grzegorz Schetyna skomentował wynik wyborczy Koalicji Obywatelskiej. fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Koalicja Obywatelska pod wodzą Grzegorza Schetyny zdobyła 27,4 proc. głosów w wyborach. To druga siła polityczna w Polsce – pierwszą jest PiS z wynikiem 43,6 proc. Tak wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos.


Tuż po zamknięciu lokali wyborczych ogłoszono wstępne wyniki głosowania. Szacował je Ipsos na podstawie sondażu, które przeprowadził przed komisjami wyborczymi. Pytano opuszczające je osoby na kogo oddały swój głos. Na podstawie tych odpowiedzi oszacowano, że Koalicja Obywatelska zdobyła w wyborach 27,4 proc. głosów. Przełoży się to na ok. 130 mandatów w Sejmie.
Koalicja Obywatelska to wspólna lista polityków Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i działaczy społecznych, na którą można było głosować w wyborach do Sejmu. Twarzą kampanii wyborczej KO została Małgorzata Kidawa–Błońska. Kandydowała do Sejmu jako jedynka z listy warszawskiej.

Według sondażu exit poll Ipsos KO wygrała w 2 z 16 województw – nie jest już więc podzielona na pół między Platformę Obywatelską i PiS.

Wynik KO skomentował w niedzielę wieczorem Grzegorz Schetyna. – Dziękujemy za miliony głosów – powiedział Grzegorz Schetyna. Szczególne podziękowania skierował do tych, którzy poparli Koalicję Obywatelską. Złożył wyrazu uznania koalicjantom i wolontariuszom, którzy prowadzili kampanię. – To nie była równa walka – powiedział Schetyna. Dodał, że ostatnie 4 lata (rządów PiS – red.) były trudnym czasem. Obiecał, że kandydat opozycji wygra wybory prezydenckie zaplanowane na 2020 rok. – Nie będzie Budapesztu w Warszawie! – zapowiedział lider Platformy.

Następnie głos zabrała Małgorzata Kidawa–Błońska. Zaapelowała o to, by poczekać na oficjalne wyniki wyborów. – Ludzie nie chcą Polski pękniętej na pół. Chcą współpracy. Wierzę w nasze zwycięstwo – powiedziała. Wyraziła nadzieję, że opozycja wygrała w Senacie, do którego parlamentarzyści są wybierani w jednomandatowych okręgach wyborczych. Dodała, że od jutra KO bierze się do pracy, by podziały między Polakami się zmniejszały, by zamiast wrogów, byli konkurenci polityczni. Kidawa–Błońska podziękowała wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach, niezależnie od tego, na kogo zagłosowali.


Barbara Nowacka podziękowała kobietom za głosowanie na Koalicję Obywatelską. – Ta wielka zmiana już idzie, oni już się jej boją – stwierdziła.

Grzegorz Schetyna komentował wstępne wyniki wyborów w TVN24. Dodał, że za wcześnie dziękować zwycięzcom (PiS – red.), bo nie ma jeszcze oficjalnych wyników głosowania, poza tym nie wiadomo także jaki będzie układ sił w Senacie. – My nie odpuścimy – obiecał, odnosząc się do walki o demokrację i praworządność. Podkreślił, że już za pół roku odbędą się wybory prezydenckie. Odmówił odpowiedzi na pytanie, kto będzie reprezentował KO. Podkreślił jednak, że ten kandydat wygra.

Powyższy tekst został przygotowany na podstawie sondażu exit poll przeprowadzanego przez IPSOS. Ostateczne wyniki mogą ulec zmianie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
0 0Tu będą chciały rodzić wszystkie kobiety. Szpital w Polsce jak dom
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0"Mam dość bycia naczelnym biurokratą". Tusk o szefowaniu EPL
0 0SN uznał protest dotyczący wyborów do Senatu! Powtórki jednak nie będzie

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"