Ta mapa pokazuje, jak PiS "zalał" Polskę. Jeszcze niedawno było pół na pół

Oprac. NaTemat.pl
Według sondażu exit poll Prawo i Sprawiedliwość zdobyło w wyborach parlamentarnych 43,6 proc. a druga, Koalicja Obywatelska 27,4 proc. Różnica pomiędzy nimi jest znaczna, ale jeszcze dobitniej obrazuje ją sondażowy wynik w poszczególnych województwach. Tutaj wynosi ona 14 do 2.


Jeszcze do niedawna Polska była podzielona na pół pomiędzy Prawo i Sprawiedliwość i Platformę Obywatelską (Koalicję Obywatelską). Można było w ciemno obstawiać, które województwa poprą każdą z tych opcji. Do tej pory północ i zachód Polski przeważnie popierały PO, a wschód i południe – PiS.

Teraz już drugie wybory parlamentarne z rzędu widać, że rozkład sił się zmienił i widać to dobitnie na mapach stworzonych w oparciu o wyniki sondażu exit poll. Wynika z niej, że Koalicja Obywatelska "obroniła" jedynie Pomorze i Lubuskie. Całą resztę "opanowało" PiS.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało, zdobywając ponad połowę wszystkich głosów w pięciu województwach: 62,1 proc. głosów w województwie podkarpackim, 58,2 proc. głosów w województwie lubelskim, 55,4 proc. głosów w świętokrzyskim, 52,5 proc. w podlaskim, 50,8 proc. w małopolskim


W kolejnych województwach wynik "dobrej zmiany" był niższy niż 40 proc. ale nadal większy niż pozostałych komitetów. Są to: łódzkie – 46,1 proc., warmińsko-mazurskie – 42,8 proc., śląskie – 41,6 proc., mazowieckie – 41,3 proc., kujawsko-pomorskie – 38,5 proc., dolnośląskie – 37,2 proc., wielkopolskie – 36,4 proc., opolskie – 35,4 proc., zachodniopomorskie – 35,3 procent.

Koalicja Obywatelska wygrała jedynie w województwie pomorskim, zdobywając 38,8 proc. głosów wyborców (PiS 33 proc.) i województwie lubuskim, otrzymując 32,5 proc. głosów.

Powyższy tekst został przygotowany na podstawie sondażu exit poll przeprowadzanego przez IPSOS. Ostateczne wyniki mogą ulec zmianie.Przypomnijmy, że cztery lata temu ten schemat podziału wyglądał podobnie. PO miało większość w województwie pomorskim i zachodniopomorskim, a PiS w pozostałych województwach.

źródło: TVN24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
0 0Tu będą chciały rodzić wszystkie kobiety. Szpital w Polsce jak dom
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0"Mam dość bycia naczelnym biurokratą". Tusk o szefowaniu EPL
0 0SN uznał protest dotyczący wyborów do Senatu! Powtórki jednak nie będzie

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"