Pięć ważnych cytatów z wieczoru wyborczego. Doskonale oddają nową sytuację w Polsce

Po tych wyborach PiS najpewniej zostanie przy władzy, ale Polska będzie już inna.
Po tych wyborach PiS najpewniej zostanie przy władzy, ale Polska będzie już inna. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Zgodnie z sondażem exit poll pracowni Ipsos Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Sejmu z poparciem 43,6 proc. Te wyniki mogą się jeszcze zmienić, ale już krystalizuje się obraz Polski po tych wyborach. Wybrzmiewa to wprost ze słów polityków – choć PiS zapewne zostanie przy władzy, to Polska zmieni się. Oto pięć cytatów, które pokazują nową Polskę.


Kaczyński nie jest zadowolony

– To jest powód do tego, żeby sytuację w naszym kraju ulepszyć, poprawić – powiedział tuż po ogłoszeniu wyników prezes Jarosław Kaczyński. Prezes był ewidentnie niezadowolony z wyniku swojej partii.

I rzeczywiście – pomimo wielkich programów i rozdanych miliardów poparcie PiS bardzo nie wzrosło, a większość konstytucyjna jest poza zasięgiem partii. – Otrzymaliśmy dużo, ale zasługujemy na więcej. Przed nami cztery lata ciężkiej pracy, bo Polska musi się zmieniać dalej, musi się zmieniać na lepsze. Musimy podtrzymać naszą wiarygodność, by nikt w Polsce nie miał wątpliwości, że to co czynimy, jest dobre, realne i odpowiedzialne – kontynuował.

Można więc spodziewać się, że PiS przystąpi do modernizacji Polski na swoją modłę bardzo szybko.

Morawiecki odtrąbił sukces

Pomimo zawodu prezesa PiS trzeba jednak odnotować, że w historii III RP żadna partia nie miała lepszego procentowego wyniku. Z tego bardzo zadowolony był premier Mateusz Morawiecki.


– Żadna partia nie miała nigdy procentowo takiego wyniku – powiedział na wieczorze wyborczym PiS premier Mateusz Morawiecki.

Ten wynik pokazuje, że partia stała się mimo wszystko hegemonem na polskiej scenie politycznej i to ona nadal będzie kształtować obraz kraju.

Gowin wykluczył koalicję z "prorosyjską" Konfederacją

Jeśli utrzymają się sondażowe wyniki wyborów, w Sejmie znajdzie się także Konfederacja z poparciem 6,4 proc. Polaków. Już po ogłoszeniu wyników na antenie TVN24 Jarosław Gowin wprost krytykował to ugrupowanie i jednocześnie wykluczył z nim koalicję.

Takie słowa to najwyraźniej efekt światopoglądu Konfederacji. – To pierwsza jawnie prorosyjska partia w Sejmie od 1989 roku – powiedział w TVN24.

Być może w trakcie najbliższych czterech lat PiS będzie do Konfederacji bliżej niż się Gowinowi wydaje – niemniej jednak jego słowa o prorosyjskości to rzeczywiście nowość.

Opozycja ma wielki kapitał ludzki

Choć PiS jest niekwestionowanym wygranym tych wyborów, tak opozycja ma za sobą olbrzymi kapitał ludzki, który może zagospodarować.

– Tak naprawdę udało się zbudować nam wynik blisko 9 mln głosów trzech partii opozycyjnych, czyli większy przynajmniej o kilkaset tysięcy niż PiS. To wielki sukces – powiedział już po ogłoszeniu wyników w rozmowie z TVN24 Grzegorz Schetyna.

Oczywiście te głosy nie przekładają się na wygraną w Sejmie. Ale są jakąś bazą choćby pod wybory prezydenckie.

Rośnie nowa siła

Dla Lewicy dzisiejsze wybory to triumfalny powrót do Sejmu po banicji. Można oczekiwać, że obecność Biedronia, Zandberga, Czarzastego i spółki rozrusza skostniały Sejm, wniesie do niego nową jakość.

Zapowiedź nowego dyskursu w Sejmie dał już zresztą podczas wieczoru wyborczego Adrian Zandberg. – Jarosław Kaczyński ma problem... Jarosław Kaczyński ma problem, bo będzie w Sejmie opozycja odważna! – grzmiał na wieczorze wyborczym.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
0 0Tu będą chciały rodzić wszystkie kobiety. Szpital w Polsce jak dom
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0"Mam dość bycia naczelnym biurokratą". Tusk o szefowaniu EPL
0 0SN uznał protest dotyczący wyborów do Senatu! Powtórki jednak nie będzie

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"