Trump ich zdradził, znaleźli nowego sojusznika. Oto skutki pierwszych dni tureckiej inwazji w Syrii

Kurdowie porozumieli się z syryjskim rządem.
Kurdowie porozumieli się z syryjskim rządem. Fot. Twitter.com / TSKMap.net
Tydzień temu mało kto uwierzyłby w taki scenariusz. Inwazja Turcji, atak na Kurdów, zdrada Trumpa? To wszystko jednak rozegrało się w ostatnich dniach na oczach całego świata. W poniedziałek mija szósty dzień tureckiej inwazji, a świat wciąż przeciera oczy ze zdumienia. Mamy XXI wiek. Jedna armia atakuje z Turcji. Druga ruszyła na północ, by odeprzeć inwazję.


Zdjęcia z Syrii wywołują przerażanie. Gdzieniegdzie pojawiają się nagrania, które jeżą włosy na głowie. Widać jak żołnierze strzelają do ludzi. Albo jak matka trzyma na rękach martwe dziecko.

Od samego początku, od dnia, gdy prezydent USA dał zielone światło do ataku Turcji, ludzie na całym świecie bili na alarm, że to się skończy masakrą ludności kurdyjskiej. Dziś kurdyjski Czerwony Krzyż informuje o 35 ofiarach śmiertelnych i 100 rannych.

Dane, jak zastrzega, nie obejmują 9 osób, na których dokonano egzekucji. Wśród nich była 35-letnia Hevrin Khalaf, obrończyni praw człowieka, liderka partii Przyszłość Syrii. Protureckie bojówki wyciągnęły ich z aut na drodze i z zimną krwią zastrzeliły.
Liczba ofiar różni się w różnych źródłach. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podaje, że zginęło już 38 osób. Pojawiają się też informacje o śmierci nawet 300 kurdyjskich bojowników.
Kilka godzin temu podano, że zaatakowany został samochód, w którym była ekipa personelu medycznego. Inwazja Turcji rozpoczęła się 9 października. Jedna decyzja Donalda Trumpa przyniosła już straszne konsekwencje, a po ostatnich wydarzeniach na froncie nic nie wskazuje, by sytuacja miała się szybko uspokoić. Wojska tureckie cały czas atakują na północy Syrii.
Co jeszcze wydarzyło się od dnia rozpoczęcia inwazji, o czym trzeba wiedzieć?

Rosja może zwiększyć wpływy
Zdradzeni przez prezydenta USA Kurdowie zawarli porozumienie z rządem w Damaszku, w dodatku w rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmim w Latakii. To nieoczekiwany i najważniejszy polityczny zwrot akcji osiem lat po rozpoczęciu wojny w Syrii, który oznacza absolutną zmianę sojuszy. "Na jego mocy syryjskie siły rządowe mają wejść w miejsce wycofujących się Amerykanów do miast Kobane i Manbidż na północy kraju" – pisaliśmy już w naTemat.


Przypomnijmy, w tej wojnie Kurdowie wspierali USA, a nie syryjski reżim, który był dla nich wrogiem. Na północy wywalczyli sobie rodzaj autonomii. Teraz Kurdyjska Autonomiczna Administracja Syrii Północnej i Wschodniej orzekła, że syryjski rząd ma obowiązek chronić granic i suwerenności.

Rząd w Damaszku szybko zgodził się wysłać swoje wojska na północny-wschód Syrii, by odeprzeć inwazję Turcji, a także wyzwolić zajęte przez nią tereny. Syryjskie wojska dotarły już do miasta Tel Tamer. Zmiana sojuszy może zwiększyć wpływy Rosji i Władimira Putina w Syrii. – Nikt nas nie wspiera. Dlatego dogadaliśmy się z Rosjanami i syryjskim rządem – mówił jeden z kurdyjskich urzędników.

A jeden z dowódców Syryjskich Sił Demokratycznych, w których służą Kurdowie, jeszcze dosadniej wyjaśnił, dlaczego tak się stało. – Musimy wybrać między kompromisami i ludobójstwem naszego narodu. Wybieramy życie naszych ludzi – powiedział Mazloum Abdim. Amerykanie wycofują się na południe
Wojska syryjskie zmierzają na północ, a tymczasem wojska amerykańskie wycofują się na południe.

Prezydent USA już w ubiegłym tygodniu zapowiedział wycofanie żołnierzy z północnej Syrii, ale w pierwszych dniach tureckiej inwazji wyjechało ich tylko kilkudziesięciu. Prawdziwa akcja rozpoczęła się dopiero teraz.

– Sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę – informował Mark Esper, szef Pentagonu. Wkrótce potem, Donald Trump nakazał żołnierzom by wycofali się na południe, dalej od miejsc działań prowadzonych przez Turcję.

Jakkolwiek by tego nie oceniał, trochę wygląda to jak ucieczka. Co z bojownikami ISIS
Sytuacja może skomplikować się i zaognić jeszcze bardziej, gdy potwierdzi się czarny scenariusz, że z kurdyjskich więzień mogą uciec bojownicy ISIS – przebywają ich tam tysiące. W niedzielę pojawiła się informacja, że z jednego z ośrodków wydostało się 750 osób podejrzanych o powiązania Państwem Islamskim.

I łatwo można sobie wyobrazić, do czego może to doprowadzić.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Sieć 5G to nie tylko szybszy Netflix. To również ochrona amazońskich lasów deszczowych
0 0Coldplay wydał nową płytę i zagrał najdziwniejszy koncert w historii. Tutaj obejrzysz go w całości
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Prof. Jerzy Bralczyk ocenił pierwsze posiedzenia nowego Sejmu
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
0 0Ważył 900 gramów i... uratował życie swojego brata. Lekarze nazwali to cudem
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce
0 0Pan Witek: "Niewyobrażalne". Jak 34-latek z Krosna stał się gwiazdą internetu
0 0Oto prawda o naszych zawyżonych pensjach. Te konkretne grupy windują średnią krajową