To stąd plotki o dymisji Banasia? Są nowe fakty ws. jego oświadczeń majątkowych

16 października ma zakończyć się kontrola oświadczeń majątkowych Mariana Banasia.
16 października ma zakończyć się kontrola oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W środę ma zakończyć się kontrola oświadczeń majątkowych prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. W sprawie cały czas jest wiele niejasności, które mogą przesądzić o tym, czy były minister finansów ostatecznie pożegna się z pełnioną funkcją.


Centralne Biuro Antykorupcyjne wzięło pod lupę dwa mieszkania w Krakowie, które Marian Banaś kupił na przetargu od miasta, mieszkanie w Warszawie i kamienicę, w której do niedawna był hotel na godziny oraz działki. Śledczy od prawie pół roku sprawdzają oświadczenia majątkowe Banasia.

Co z nich wynika?
Były funkcjonariusz CBA dla "Faktów" TVN przekazał anonimowo, że jeden szczegół rzuca się w oczy. – Majątek, który jest wpisany do tych oświadczeń majątkowych, w mojej ocenie nie licuje z zarobkami urzędnika państwowego. Pytam, no to skąd pieniądze ten urzędnik posiadał na to? – zastanawiał się.

Rozmówca stwierdził, że na pierwszy rzut oka, "jak najbardziej wstępna kwalifikacja, to unikanie opodatkowania". – To jest jeden czyn, który tu widzę. Prokurator Generalny z urzędu powinien wszcząć postępowanie, a jeżeli nie prokuratura to urząd skarbowy i zweryfikować rzetelność podatkową deklarowaną przez pana Banasia – dodał.


W materiale "Faktów" mowa była też o zastanawiającym "powiększaniu się" nieruchomości Banasia w dokumentach. Np. w oświadczeniu majątkowym z 2015 roku Marian Banaś wielkość jednej ze swoich działek w Myślenicach określił 380 m kw., na początku 2016 r. na 370 m kw., a w grudniu 2016 już na 3600 m kw.

Dymisja?
Przypomnijmy, że Banaś miał złożyć dymisję na ręce Elżbiety Witek. Tak wynikało m.in. z doniesień Wirtualnej Polski. Marszałek Sejmu szybko jednak zdementowała tę informację. – Żadne pismo do mnie nie wpłynęło – powiedziała.

Szef NIK udał się na bezpłatny urlop do czasu wyjaśnienia sprawy przez CBA. Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi utrzymywał, że jest niewinny.

Wcześniej to, co działo się w kamienicy Banasia pokazał "Superwizjer" TVN. Dziennikarze odkryli, że działał tam hotel z pokojami na godziny. Były szef NIK twierdził, że nie miał świadomości, co działo się w jego kamienicy, podczas gdy on walczył z mafią VAT-owską w Warszawie. Banaś twierdził także, iż kamienicę sprezentował mu dawny żołnierz AK w zamian za dożywotnią opiekę.

źródło: "Fakty" TVN
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Czujesz, że nie dasz rady, obejrzyj film. 10 tytułów, które powinna zobaczyć każda kobieta
0 0Czekasz, aż ostygnie, zanim włożysz do lodówki? 3 kulinarne błędy, które popełnia każdy Polak
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0Piotr Rubik poskarżył się na "żenujące" zachowanie kelnerów. Spędzał czas z córkami
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację