Co za zwrot w Trybunale! Sędzia związany z PiS żąda dymisji Przyłębskiej

Sędzia Jarosław Wyrembak domaga się dymisji szefowej TK Julii Przyłębskiej
Sędzia Jarosław Wyrembak domaga się dymisji szefowej TK Julii Przyłębskiej Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Wojna domowa w Trybunale Konstytucyjnym? Przeciwko szefowej TK Julii Przyłębskiej zwrócił się właśnie sędzia Jarosław Wyrembak. Dawny członek PiS, który wciąż związany jest z warszawskimi strukturami partii, zażądał dymisji Przyłębskiej. Dlaczego? Twierdzi, że jego przełożona rażąco łamie prawo.


Jak informuje Onet, Wyrembak skrytykował Przyłębską 17 września podczas Zgromadzenia Ogólnego sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Później swoje pisemne oświadczenie przekazał swoim kolegom i koleżankom z TK, a także samej Julii Przyłębskiej. Zwrócił się do niej "z apelem o pilne zrzeczenia się" przez Przyłębską funkcji Prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Według Wyrembaka Przyłębska podejmuje działania, "dla których nie znajduje żadnej legitymacji prawnej". Stwierdził też, że jego zdaniem "rażąco naruszają one elementarne reguły praworządności". Sędzia napisał również, że szefowa TK nie chce rozmawiać o kondycji Trybunału Konstytucyjnego, mimo złożonego przez Wyrembaka wniosku, a także próbuje ograniczać swobodę wypowiedzi sędziów.Co ciekawe, Wyrembak, doktor habilitowany prawa, wcześniej adwokat, notariusz i wykładowca, to dawny członek PiS, który wciąż jest blisko związany z warszawskim oddziałem partii. Sędzia trafił do Trybunału Konstytucyjnego w styczniu 2018 roku w miejsce zmarłego Henryka Ciocha, czyli dublera – sędziego wybranego przez PiS w miejsce tego wybranego przez PO.

Jak podkreśla Onet, Wyrembak na razie nie komentuje sprawy i nie mówi, co skłoniło go do ataku na Julię Przyłębską. Portal dotarł jednak do innych sędziów TK. Zdaniem jednego z nich, "to dobry prawnik i po prostu ma już dość sytuacji w Trybunale".

– Mam wrażenie, że to element szerszego konfliktu i w TK i w obozie władzy. Wyrembak jest mocno związany z PiS. Ale przecież nawet część polityków tej partii czuje, że Przyłębska jest złym prezesem, a TK ma pod jej prezesurą fatalne opinie – stwierdził inny kolega Wyrembaka.


źródło: Onet
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno