Kaczyński nie znał osób ze starego zdjęcia z Białegostoku? Fakty temu przeczą

Jarosław Kaczyński musiał znać widocznych na fotografii wykładowców uczelni, w której sam prowadził wykłady.
Jarosław Kaczyński musiał znać widocznych na fotografii wykładowców uczelni, w której sam prowadził wykłady. Fot. Facebook.com / Marek Skwarski
Jarosław Kaczyński miał stwierdzić, że nie zna osób widocznych na zdjęciu zrobionym przed pochodem pierwszomajowym w Białymstoku pod koniec lat 70 – tak przekazał wicerzecznik PiS. To jednak nieprawda, bo na fotografii są wykładowcy wydziału, na którym dr Kaczyński wówczas pracował.


– Pokazałem szefowi to zdjęcie: nie zna tych ludzi i nie ma pojęcia, kim są. To ewidentna manipulacja, tym bardziej, że nie chadzał na pochody – tak wicerzecznik PiS Radosław Fogiel opisał reakcję Jarosława Kaczyńskiego na zdjęcie, które od pewnego czasu budzi wiele emocji w mediach społecznościowych.

Chodzi o fotografię, którą niedawno na Facebooku opublikował Marek Skwarski. "Białystok, końcówka lat 70-tych. Przyszły naczelnik Polski, z extramocnym w palcach, wybiera się na pochód pierwszomajowy" – pisał o publikacji. Postać po prawej stronie miała przedstawiać Jarosława Kaczyńskiego.

Problem w tym, że Kaczyński - zdaniem przedstawiciela PiS - miał się wyprzeć znajomości z osobami, które po prostu musiał znać z racji pełnionych obowiązków. W latach 1971-76 przyszły prezes PiS był zatrudniony jako pracownik naukowy w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego. Później, do 1981, pracował jako adiunkt w białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego. To właśnie wtedy została zrobiona ta fotografia.


Białostocka "Gazeta Wyborcza" rozmawiała z osobami, które wówczas też pracowały lub studiowały na tym wydziale. Ustalenia są następujące: na fotografii obok Kaczyńskiego stoją doktorzy z wydziału: dr Stefan Iwanowski oraz nieżyjący dr Jerzy Mieszkowski i dr Włodzimierz Zakrzewski. Nie zdołano ustalić personaliów kobiety, także widocznej na zdjęciu. Fotografia została wykonana na ówczesnym dziedzińcu wydziału ekonomiczno-administracyjnego.

Jedno budzi wątpliwość, czy to rzeczywiście był pochód pierwszomajowy. Kaczyński przyjeżdżał do Białegostoku przeprowadzić wykłady, wątpliwe jednak, żeby przyjechał specjalnie na pochód. Zwłaszcza, że 1 maja był oficjalnie dniem wolnym od pracy. Rozmówcy "Gazety Wyborczej" wskazują, że fotografia mogła być zrobiona przy okazji Pogonaliów (tak przed laty nazywały się białostockie juwenalia), które odbywały się w drugiej połowie czerwca. Inna rzecz, że ubiory wskazują na to, że było chłodno na dworze, co raczej wskazuje na wiosnę lub jesień, a nie początek lata.

źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
0 0Tu będą chciały rodzić wszystkie kobiety. Szpital w Polsce jak dom
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0Dulkiewicz o kandydaturze Jaśkowiaka. Wymowna reakcja prezydent Gdańska
0 0Z domowym budżetem to by nie przeszło. Rząd zachowuje się jak nieodpowiedzialna gospodyni

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"