Lekarz odpowiada córce Morawieckiego. Napisała, że jej ojciec mógłby żyć dłużej gdyby nie procedury

Bartosz Fiałek reaguje na słowa córki Kornela Morawieckiego, która uważa, że jej ojciec mógłby żyć o wiele dłużej, gdyby nie procedury.
Bartosz Fiałek reaguje na słowa córki Kornela Morawieckiego, która uważa, że jej ojciec mógłby żyć o wiele dłużej, gdyby nie procedury. Fot. Roman Bosiacki / Agencja Gazeta
Publicznego szczucia na lekarzy ciąg dalszy, a później wielkie zdziwienie, że brakuje ich 68 tys. i wszystko na niebie wskazuje, że niedobór będzie jeszcze większy. Córka śp. Kornela Morawieckiego, pani Marta Morawiecka, w rozmowie z "Super Expressem” zgłosiła obiekcje względem publicznej ochrony zdrowia. Padają zarzuty, że jej ojciec mógłby żyć o wiele dłużej, gdyby leczenie w Polsce nie opierało się głównie na stosowaniu standardów i procedur.


Środowisko lekarskie od kilkudziesięciu lat postuluje reformę publicznego systemu opieki zdrowotnej. W ostatnim czasie Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy stworzył nawet stanowisko dotyczące oczekiwanej, racjonalnej ochrony zdrowia. Wszystko to jednak rzucanie grochem o ścianę. Parlamentarzyści nie umieją i nie chcą wprowadzić realnych, zauważalnych zmian, które mogłyby podnieść skuteczność leczenia w Polsce. Oczywiście łatwiej jest narzekać i szczuć niż rewolucjonizować.

Po drugie – standardy i procedury. Procedury wykonywane są, czasami bezsensownie, aby Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiednio wycenił hospitalizację. Natomiast stosowanie standardów jest bardzo ważne, lecz w wielu wypadkach robi z lekarzy urzędników. Warto byłoby na pewno w zdrowotnych kwestiach spornych wykorzystywać doświadczenie, a nie tylko algorytmy, ale...

W Polsce, w przeciwieństwie do wielu europejskich krajów, rokrocznie rośnie liczba karnych spraw prowadzonych przeciw lekarzom z powodu błędów medycznych. Prof. Dariusz Dudek leczący śp. ojca ministra Ziobry od 12 lat tuła się po prokuraturach.

W naszym kraju penalizuje się zawód lekarza. Nie chodzi o to, żeby cokolwiek zamiatać pod dywan, ale w innych krajach poradzono sobie z tym dzięki odpowiedniemu systemowi odszkodowawczemu. Jest zdarzenie – jest odszkodowanie.

Oczywiście – umyślne błędy medyczne czy przestępstwa związane z wykonywaniem zawodu lekarza powinny być rozpatrywane przez organy ściągania, lecz przypadkowy błąd medyczny lub, co więcej, odstąpienie od sztywnych reguł w celu ratowania ludzkiego życia nie powinny prokuratora zajmować.


Właśnie z powodu chęci karania zgłaszalność błędów medycznych jest bardzo niska, z oczywistą szkodą dla chorych. Ten mechanizm pozbawia lekarzy kreatywności, a pacjentów czasami i życia, bo lepiej przecież postąpić zgodnie ze standardami niż starać się leczyć czy ratować życie w sposób nietypowy, za co może grozić nawet więzienie.

Po trzecie i ostatnie – skoro ochrona zdrowia jest tak zła, to czemu zamiast rewolucji mamy ewolucję? Dlaczego pejoratywne głosy znanych osobistości ze świata polityki czy mediów nie sprawiają, że rząd zamiast tłumić ogień lub gasić pożar, zdecyduje się zmodernizować system opieki zdrowotnej od podstaw?

Dlaczego za każdy, nawet systemowy błąd ma odpowiadać pracownik ochrony zdrowia? Dlaczego państwo nie inwestuje w zdrowie obywateli odpowiedniej ilości pieniędzy? Dlaczego parlamentarzyści zamiast naprawiać lecznictwo, szczuli na lekarzy (p. Dorn – "pokaż lekarzu, co masz w garażu?", p. Ziobro – "już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie" o jednym ze znanych kardiochirurgów)? Dlaczego?
Moja babcia umarła będąc tylko 3 lata starsza od śp. Kornela Morawieckiego (średnia długość życia kobiet w Polsce jest o ok. 8 lat dłuższa niż mężczyzn). Ja nie miałem możliwości publicznego zakomunikowania przyczyn jej śmierci. Podobnie wiele innych babć i dziadków, matek i ojców, córek i synów umiera z powodu niewydolności publicznego systemu opieki zdrowotnej, ale nikt nie może ogłosić faktycznego winowajcy, którym najczęściej nie jest pracownik ochrony zdrowia. Ale tak jak kiedyś powiedział Józef Stalin: "jedna śmierć to tragedia, milion – to statystyka".

Nie byłem zwolennikiem ogólnego hasła kampanii Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie mówiącego, że Polska to chory kraj, ale po kolejnych "wpadkach" zaczynam je akceptować.

Polska to chory kraj i po zrobieniu specjalizacji trzeba z niego spierd***, bo niedługo dojdziemy do momentu, kiedy będziemy mówić, że kraje bałkańskie i Węgry są bardziej cywilizowane od Polski.

Uciekajcie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

EXPOSE MORAWIECKIEGO

TYLKO W NATEMAT 0 0Natychmiastowa weryfikacja expose Morawieckiego. O tym premier nigdy wam nie powie
INN:Poland 0 0Co tak naprawdę obiecał Morawiecki? Rząd dzielnie zajmie się problemami, które sam stworzył
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Pomaska sprowadza premiera na ziemię. Oto manipulacje z expose
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
0 0Ziobro odwraca kota ogonem po wyroku TSUE. "To bardzo dobre rozstrzygnięcie"
0 0Niewiarygodny atak Dudy na sędziów po wyroku TSUE. Dopatrzył się "ukrytego stanowiska"
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Afera podkarpacka. Zatrzymano byłych funkcjonariuszy CBŚP i CBA