Sasin wicepremierem, zdublowane ministerstwo i jedno "tajne" nazwisko. Oto nowy rząd PiS

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński podali skład nowego rządu PiS.
Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński podali skład nowego rządu PiS. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W piątek wieczorem Mateusz Morawiecki w towarzystwie Jarosława Kaczyńskiego ogłosił nazwiska członków nowego rządu Prawa i Sprawiedliwości. Rewolucji nie ma, zresztą premier wyjaśnił, że tego właśnie oczekiwali wyborcy.


Podano nazwiska nowych szefów prawie wszystkich resortów. W piątek premier Morawiecki nie był w stanie ujawnić tylko nazwiska nowego ministra sportu, co ma być związane z aktualną sytuacją zawodową tej osoby.

Większość ministrów już znamy z poprzednich lat. Piotr Gliński został wicepremierem-ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Jarosław Gowin będzie wicepremierem-ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Andrzej Adamczyk będzie ministrem infrastruktury. Jan Krzysztof Ardanowski obejmie resort rolnictwa i rozwoju wsi.

Mariusz Błaszczak dalej będzie ministrem obrony narodowej, a Mariusz Kamiński – ministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynatorem służb specjalnych. Jacek Czaputowicz będzie ministrem spraw zagranicznych, ale pion europejski będzie częścią KPRM i kierować będzie nim Konrad Szymański.

Jadwiga Emilewicz obejmie stanowisko minister rozwoju. Jest to nowo powołany resort, któremu mają podlegać także dziedziny związane z budownictwem i turystyką. Marek Gróbarczyk dostał nominację na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, a
Tadeusz Kościński obejmie tekę ministra finansów.


Nowy pupil Zbigniewa Ziobry, czyli Michał Woś został ministrem środowiska, któru obejmuje kontrolą Lasy Państwowe, geologię, łowiectwo, parki narodowe, edukację w zakresie ochrony środowiska. Sprawami związanymi z klimatem, czystością powietrza i gospodarką odpadami zajmie się Michał Kurtyka

Marlena Maląg to nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Łukasz Szumowski pozostaje ministrem zdrowia, a ministrem cyfryzacji został Marek Zagórski. Na czele Ministerstwa Edukacji Narodowej po staremu będzie stał Dariusz Piontkowski, a Zbigniew Ziobro dalej będzie stał na czele resortu sprawiedliwości. Małgorzata Jarosińska-Jedynak została minister zajmującą się funduszami unijnymi

Nowym człowiekiem w rządzie będzie Jacek Sasin. W randze wicepremiera stanie na czele nowego ministerstwa, które jeszcze nie ma nazwy. Będzie się zajmował nadzorem właścicielskim nad większością spółek Skarbu Państwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
PILNE
0 0Orędzie Dudy jak z kampanii wyborczej. Cytował Morawieckiego i.... naprawił gafę Macierewicza
0 0Marszałek Macierewicz wyrzucił z siebie wszystko. Mówił o gender i "neosocjalistycznym imperium"
dadHERO 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
Volkswagen 0 0Ciężarówka jak pociąg? Dzięki tej "elektrycznej" autostradzie nie jest to już science fiction