Weekend pełen sztuki – nadciąga Warsaw Gallery Weekend. Wydarzenie, którego nie wypada przegapić

Warszawscy galerzyści
Warszawscy galerzyści Fot. Jacek Kołodziejski
17 galerii i tyle samo wystaw. Ludzie kultury z całego świata. Spotkania z kolekcjonerami, koncerty, performance, pokazy filmowe, promocje książek. Już niedługo Warsaw Gallery Weekend – największe tego typu wydarzenie w kraju.

Mimo że w tytule wydarzenia pojawia się nazwa miasta, to Warsaw Gallery Weekend zdecydowanie nie ma charakteru lokalnego. Artyści z wielu krajów specjalnie na tę okazję przyjeżdżają do stolicy zaprezentować swoje prace i dyskutować o kondycji rynku sztuki. To ewenement - siedemnaście niezależnych od siebie placówek kulturalnych we wzajemnym porozumieniu jednego dnia organizuje wspólną imprezę.

Potencjał polskich galerii ma szansę zostać zauważony przez rodzimych kolekcjonerów. Ci, którzy już kupują sztukę, odkryją nowe miejsca i nowych artystów. Ci, którzy wcześniej nie myśleli o kolekcjonowaniu, zobaczą, jak fascynującą rzeczą jest rynek sztuki.

Co ważne, sama sztuka nie zostanie zamknięta w szczelnych ścianach galerii, ale zacznie funkcjonować w tkance miejskiej. Performance Konrada Smoleńskiego i BNNT czy Anna Zaradny z koncertem w przestrzeni publicznej są tego najlepszymi przykładami.

Kolekcjoner sztuki, który nie umie żyć bez Facebooka. Poznaj.

Ciekawym jest, że całe wydarzenie będzie mocno zdigitalizowane poprzez live streaming w galeriach, dzięki któremu będziemy mogli wirtualnie uczestniczyć w panelu dyskusyjnym z zagranicznymi artystami oraz skorzystać ze specjalnej aplikacji na smartfony z mapą i programem wystaw. To zupełna innowacja, do tego na dużą skalę.


Ideologie kontra sztuka. Dlaczego prace artystów są niszczone? Dowiedz się.

Nasz kraj odwiedzą również czołowi europejscy kolekcjonerzy sztuki, m.in. Christian Boros (twórca prywatnego muzeum w centrum Berlina), Patrizia Sandretto Re Rebaudengo (założycielka muzeum w Turynie) czy Francesco Manacorda (dyrektor Tate Liverpool). Dyskusja polskich kolekcjonerów, dziennikarzy i działaczy kulturalnych z doświadczonymi mecenasami sztuki z pewnością ma szansę wpłynąć na wzrost zainteresowania zakupami na rynku sztuki, a także samymi pracami.

Całość programu już niedługo będzie dostępna na oficjalnej stronie, tymczasem proponujemy kilka wybranych wydarzeń.

BWA Warszawa
Piękna willa skłania do częstych odwiedzin, podobnie jak wystawy tam prezentowane. Galeria istnieje kilkanaście miesięcy, lecz odcisnęła już swoje piętno na świecie sztuki. Mimo swojego krótkiego stażu w nazwie odnosi się do utopijnego planu z poprzedniego systemu, gdy cały kraj miał być pełen Biur Wystaw Artystycznych. System upadł, BWA Warszawa trzyma się mocno.

Na Saskiej Kępie będziemy mogli obejrzeć wystawę Kamy Sokolnickiej Zardzewiałe elementy naszego ogrodu. Wyrafinowane, erudycyjne kolaże oraz rysunki, odnajdywane na pchlich targach slajdy, zaskakujące malarstwo. Opowieść o nieoczywistym pięknie miejskich ogrodów, wywrotowym potencjale przydomowych upraw, roślinach jako świadkach historii.


Warszawskie BWA wyjdzie poza swoje mury i zaprezentuje wystawę Alphaville na terenie Hali Koszyki. Zainauguruje ona działalność Griffin Art Space, nowego miejsca na artystycznej mapie Warszawy. Zobaczymy na niej choćby gigantyczną realizację najbardziej rozpoznawalnego street artowca Krystiana Trutha Czaplickiego i wideo brytyjskiego duetu Ewa Axelrad - Steve Press.

Czułość
Ta dwuletnia galeria po prawej stronie miasta już nieraz zachwyciła nas swoimi niesztampowymi artystycznymi wydarzeniami. Czułość od początku swojego istnienia wspiera młodych, zdolnych fotografów, dając im pole do popisu.


Tym razem pole do działania dostanie sam pomysłodawca i jeden z założycieli tego miejsca - Janek Zamoyski, który zaprezentuje swoją pierwszą indywidualną wystawę fotografii zatytułowaną po prostu Czułość.

Fundacja Galerii Foksal
Sasnal, Bałka, Althamer - te trzy nazwiska świadczą o potędze i powadze tej galerii. Założona przez Andrzeja Przywarę, Adama Szymczyka i Joannę Mytkowską (obecna szefowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej) od początku swojego istnienia balansowała na granicy komercji i misji. Z efektem, jak widać, świetnym.

W Fundacji Galerii Foksal zostaną pokazane obiekty i instalacje Kitty Kraus, artystki z Berlina, mającej za sobą szereg wystaw w Londynie, Nowym Jorku czy Zurichu. Obiekty Kraus oddają pełne napięcia, graniczne stany emocjonalne. Z jednej strony solidne, z drugiej - kruche, rozpadające się poprzez użycie takich budulców jak tusz, smoła czy lód.


Wydarzeniem towarzyszącym będzie pokaz pracy Pawła Althamera Balon, zrealizowanej dla Fondazione Trussardi w 2007 roku. Obiekt jest przeskalowanym do gigantycznych rozmiarów autoportretem samego twórcy. Balon będzie można podziwiać na terenie SoHo Factory.

Le Guern
Galeria położona na Widoku jest obiektem typowo komercyjnym, nastawionym na sprzedaż. Le Guern jest otwarte na praktycznie wszystkie dziedziny sztuki i, jak pokazuje wystawa przy Warsaw Gallery Weekend, również na niekonwencjonalne działania na przestrzeni swoich murów.


Prezentowana tam wystawa Christiana Tomaszewskiego Erased jest przewrotną ingerencją w kultowe filmy, z których artysta usunął wszystkie postaci, pozostawiając samo tło. Tym samym odwrócił znaczenie poszczególnych scen, w których teraz na pierwszy plan wychodzą prozaiczne dotąd przedmioty: korytarze, podłogi czy stół. W analogiczny sposób została potraktowana przestrzeń wystawy - z adresu przy ulicy Widok 8 usunięto ślady funkcjonowania galerii.

Starter
Kiedyś mieszcząca się w Poznaniu, od dwóch lat mieszkanka Warszawy. Starter to urokliwa, kameralna galeria na Muranowie, która charakteryzuje się krótkimi wystawami i totalną bezpretensjonalnością.


Podczas Warsaw Gallery Weekend Starter proponuje nam wystawę Anny Zaradny. Artystka po raz drugi konfrontuje się z twórczością i postacią innej artystki – kompozytorki. Po mistyczce Hildegardzie z Bingen, teraz inspiruje się Teklą Bądarzewską. Wypadkową dźwiękowo-wizualnej instalacji budują fizyka, muzyka i astronomia.

Warsaw Gallery Weekend jest wydarzeniem dla wszystkich - zarówno odbiorców, twórców jak i nabywców. Każdy wyniesie w weekend 28 - 30.09 coś dla siebie. Być może nową wiedzę, inspiracje lub... obraz czy fotografię.

ASYMETRIA/ Marek Piasecki, Tak jak i .. gdzie indziej tylko nieco bardziej jednakowo
BOCHENSKA GALLERY/
Wojciech Łazarczyk Not Yet Remembered
Joanna Mlącka Esencja
BWA WARSZAWA/ Kama Sokolnicka, Zardzewiałe elementy naszego ogrodu
CZARNA/ Sławomir Rumiak Jeden krok i jestem gdzie indziej 
CZUŁOŚĆ/ Janek Zamoyski Czułość
FUNDACJA ARCHEOLOGIA FOTOGRAFII/ Wojciech Zamecznik NOW !
FUNDACJA GALERII FOKSAL/ Kitty Kraus - indywidualna wystawa
FUNDACJA PROFILE/ Natalia Brandt Układ zamknięty
GALERIA M2/ Grzegorz Sztwiertnia Partony
KOLONIE/ Iza Koniarz Trudności
LE GUERN/ Christian Tomaszewski Erased
LETO/ Garden, Hans Bellmer, Leon Chwistek, Maurycy Gomulicki, Wojciech Puś, Bianka Rolando, Aleksandra Waliszewska, Bruno Schultz.
LOKAL_30/ Société Réaliste / KOMFORTKAMPF / Baumgart, Janin, Constantinescu - new videos.
PIKTOGRAM/BLA/ Willem de Rooij, Gript Amok
PROPAGANDA/ Jakub Ciężki, Havent’ We Met Before
RASTER/ Slavs & Tatars From Khhhhhhhere to Eternity
STARTER/ Anna Zaradny Język Wenus

Piątek 28.09.2012
godz.: 17.00 - 22.00, wernisaże w galeriach
godz.: 22.00, After party: sound perfomance Haroona Mirzy i Richarda Sides'a oraz set dj'ski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Sobota 29.09.2012
godz.: 12.00-19.00, galerie otwarte
godz.: 17.00, spotkanie z kolekcjonerami: Christian Boros, Patrizia Sandretto Re Rebaudengo, Wilhelm Schürmann, Kino Kultura

Niedziela 30.09.2012
godz.: 12.00-19.00, galerie otwarte
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...