Dwie Polki walczą przed Trybunałem w Strasburgu o to, by państwo uregulowało związki partnerskie. Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.
Dwie Polki walczą przed Trybunałem w Strasburgu o to, by państwo uregulowało związki partnerskie. Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Reklama.
Polki w skardze do Trybunału wyjaśniają, że państwo, które ignoruje istnienie związków osób tej samej płci narusza prawo do ochrony życia rodzinnego - donosi "Gazeta Wyborcza". Kobiety domagają się by Trybunał stwierdził, że z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka wynika prawo związków jednopłciowych do otrzymania ochrony prawnej.
Kobiety, których imiona w tekście "GW" zmieniono przekonują, że jeżeli chodzi o związko jednopłciowe to wystarczająca przemiana społeczna w Europie już zaszła. Argumentują to faktem, że homoseksualne małżeństwa wprowadziło już osiem europejskich krajów, a związki partnerskie aż trzynaście. Do tej pory Trybunał wielokrotnie zmieniał swoją linię orzeczniczą.
Adam Bodnar
pełnomocnik kobiet, wiceprezes Fundacji Helsińskiej

Mam nadzieję, że ta skarga przełamie orzecznictwo Trybunału, który dotąd uznawał, że uregulowanie sprawy związków jednopłciowych zależy od woli poszczególnych państw


źródło: "Gazeta Wyborcza"