"0 złotych na walkę z koronawirusem"? Kościół odpowiedział nam, jak pomaga Polakom
redakcja naTemat
02 kwietnia 2020, 09:21·7 minut czytania
Publikacja artykułu: 02 kwietnia 2020, 09:21
Siostry zakonne szyją maski, wolontariusze dostarczają zakupy osobom przebywającym na kwarantannie, proboszcz dzwoni do seniorów, trwają zbiórki na respiratory – wymieniają rzecznicy archidiecezji, kiedy pytamy, w jaki sposób Kościół w czasach pandemii koronawirusa wspiera wiernych.
Reklama.
"Lewandowscy na walkę z koronawirusem przeznaczyli 1 mln euro, Kulczyk – 20 mln zł, Agata Meble – 1 mln zł; Żabka – 4,5 mln zł; Drutex – 1 mln, WOŚP – 20 mln, Błaszczykowski – 400 tys. zł; Kościół – zero" – zauważa internauta.
Wczoraj Onet podał – powołując się na trzy niezależne źródła – że arcybiskup Adam Szal wysłał mailem do wszystkich księży z Archidiecezji Przemyskiej zarządzenie dotyczące finansowego wsparcia kurii i poszczególnych parafii ze względu na epidemię koronawirusa.
I obowiązkiem duchownych ma być wpłata połowy przychodów z marca na parafię diecezji, z kwietnia zaś na – Kurię metropolitalną. O pomocy wiernym nie ma tam ani słowa.
Zapytaliśmy przedstawicieli wszystkich archidiecezji o to, czy i jak zamierzają wspierać Polaków w czasie pandemii koronawirusa. Odpowiedziało nam kilku rzeczników prasowych. Kilku skierowało nas do miejscowych oddziałów Caritasu. Kilku przesłało obszerne informacje prasowe wraz z numerami kont i prośbą o finansowe wsparcie.
Archidiecezja Lubelska
Ksiądz Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Archidiecezji Lubelskiej, tłumaczy, że podstawowym działaniem Kościoła jest sfera duchowa.
Ksiądz podkreśla, że w czasie pandemii "duchowni starają się dotrzeć do wiernych ze słowem niosącym otuchę i nadzieję" poprzez media społecznościowe. – Wiele parafii transmituje liturgię przez internet, są głoszone rekolekcje – pisze ksiądz Kwiatkowski.
Kanclerz zaznacza też, że niosą również pomoc materialną. Po informacje odsyła do Caritasu Archidiecezji Lubelskiej.
Ze strony internetowej dowiadujemy się m.in., że sukcesem zakończyła się zbiórka na zakup respiratora dla nowopowstającego Oddziału Zakaźnego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie.
W ramach Archidiecezji Lubelskiej organizowana jest pomoc w zakupach dla seniorów; szyte są maseczki; osoby potrzebujące wsparcia w postaci żywności mogą się zgłosić do Caritasu. Na terenie archidiecezji nadal działa ośrodek wsparcia dla osób bezdomnych i jadłodajnia.
Przekazać można także darowiznę w ramach dwóch ogólnopolskich akcji Caritasu: #WdzięczniMedykom i #PomocDlaSeniora (na start akcji Caritas przeznaczył 1 mln zł z własnych środków).
Archidiecezja Gnieźnieńska
– Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej ogłosiła akcję DOBROkrążcy, polegającą na organizowaniu pomocy w robieniu zakupów i dostarczaniu ich do domów seniorów i osób samotnych przebywających na domowej kwarantannie – tłumaczy ksiądz Zbigniew Przybylski, kanclerz i rzecznik prasowy kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.
I tu też apel Caritasu Archidiecezji Gnieźnieńskiej o włączenie się do akcji i przekazywanie środków finansowych, które "pozwolą objąć pomocą żywnościową tych, którzy mają obecnie utrudniony do niej dostęp, głównie seniorów".
W Gnieźnie bezdomnym wydawane są ciepłe posiłki (100 obiadów), siostry szarytki przygotowują tyle samo porcji śniadania. Szyją też maseczki ochronne, które rozprowadzą wśród potrzebujących.
– Kilka domów zakonnych z archidiecezji, m.in.: Wągrowiec, Gniezno przygotowuje paczki żywnościowe dla swoich podopiecznych zamkniętych w tym czasie w domach – informuje ksiądz Przybylski. I dodaje, że Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej wsparł również finansowo akcję zakupu respiratorów dla gnieźnieńskich szpitali.
Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska
Kanclerz kurii w Szczecinie ksiądz Sławomir Zyga wylicza, że uruchomiono centrum kryzysowe, które czynne jest od poniedziałku do piątku. W soboty przy telefonach dyżurują księża.
– Centrum Wolontariatu koordynuje pomoc dla seniorów i osób niesamodzielnych, którzy potrzebują usługi w domu (zakupy za ich pieniądze lub dostarczenie bezpłatnego obiadu), kierując do nich wolontariuszy – pisze ksiądz Sławomir Zyga.
Jak dodaje, przygotowano tysiąc sztuk pakietów żywnościowych. Otrzymały je osoby przebywające w kwarantannie i najbardziej potrzebujący. Uruchomiono także pomoc psychologiczną dla podopiecznych Caritas.
Duchowny jako pomoc Kościoła w walce z pandemią koronawirusa, wskazał także m.in. działalność: sześciu schronisk dla bezdomnych, w których może przebywać blisko 300 osób i dwóch jadłodajni. – Zaopatrujemy w posiłki dziesięć osób bezdomnych objętych kwarantanną w ogrzewalni w Świnoujściu – zaznaczył ks. Zyga.
Przedstawiciel tej archidiecezji pisze o planach na najbliższe tygodnie. A jest to m.in. uruchomienie w Szczecinie dodatkowego schroniska dla osób bezdomnych (20 miejsc); zakup respiratora dla Szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.
Ksiądz Zyga podkreśla, że rozszerzą pomoc psychologów, a otrzyma ją każdy, kto się zgłosi. Planowana jest także zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu medycznego i ochronnego oraz dystrybucja żywności osobom bezdomnym, które przebywają poza schroniskiem (a to we współpracy m.in. z PCK czy Strażą Miejską w Szczecinie).
Archidiecezja Katowicka
Ksiądz Tomasz Wojtal, sekretarz i rzecznik arcybiskupa katowickiego, zapytany o to, jak archidiecezja wspiera wiernych w trudnym czasie pandemii koronawirusa, wylicza, że w m.in. w Wodzisławiu Śląskim, Chorzowie czy Świętochłowicach szyte są maseczki dla szpitali i przychodni, natomiast chorym w Gorzycach dowożone są obiady. Zaś w Ośrodku Błogosławiona Karolina w Lędzinach dyżuruje psycholog.
Rzecznik arcybiskupa katowickiego przesłał nam obszerną informację prasową, w której wylicza, że formą pomocy jest także działalność 12 całodobowych placówek Caritasu Archidiecezji Katowickiej, w których przebywa około tysiąc podopiecznych, a opiekuje się nimi ponad 600 pracowników.
Dalej tłumaczy, że Archidiecezja Katowicka współpracuje z samorządem w ramach programów żywnościowych. Otrzymują ją mieszkańcy Katowic i gminy Pyskowice.
– W Rudzie Śląskiej pomocą objęte zostaną osoby bezdomne z miejskiej noclegowni. Dodatkowo w Rudzie Śląskiej zostanie otwarty punkt kryzysowy, w którym będzie wydawana żywność z POPŻ dla osób zakwalifikowanych do programu w czasie pandemii koronowirusa – czytamy w wiadomości od księdza Wojtala.
Duchowny tłumaczy, że prowadzona jest zbiórka pieniędzy na wsparcie pracowników służby zdrowia i ośrodków Caritas. – Z przekazanych darowizn Caritas Archidiecezji Katowickiej kupuje środki ochrony osobistej dla pracowników służby zdrowia i Caritas – informuje ksiądz.
Centrum Wsparcia Caritas rozpoczęło prace nad platformą internetową, która będzie łączyła ludzi potrzebujących pomocy z tymi którzy chcą ją ofiarować.
– Projekt ma na celu aktywizację wolontariatu i promocję dobra w naszych lokalnych społecznościach oraz będzie przeciwdziałał wykluczeniu społecznemu przede wszystkim seniorów, niepełnosprawnych oraz osób samotnych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej – zaznacza rzecznik.
Archidiecezja Częstochowska
Ksiądz Mariusz Bakalarz w punktach wylicza działania Archidiecezji Częstochowskiej w związku z pandemią koronawirusa. Zaczyna od tego, że miejscowy Cartias dostarcza ciepłe posiłki osobom przebywającym na kwarantannie, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny.
Rozpoczęto także zbiórki na: respirator dla Szpitala Wojewódzkiego w Częstochowie i środki czystości, ochrony osobistej na rzecz szpitali i stacji pogotowia.
Osobom ubogim i bezdomnym od poniedziałku do piątku w godzinach od 16:00 do 17:00 w Parafii Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie wydawana jest żywność. Samotni i chorzy z tej parafii mogą liczyć na pomoc wolontariuszy.
W Dolinie Miłosierdzia – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie seniorzy i osoby przebywające na kwarantannie mogą prosić o zrobienie zakupów, wystarczy, że poinformują, czego im potrzeba, a następnego dnia wolontariusze dostarczą te produkty.
W tej archidiecezji uruchomiono także telefon wsparcia. – Proboszcz dzwoni do seniorów, by zapytać, jak się czują, czy czegoś im nie potrzeba – pisze ksiądz Mariusz Bakalarz. I wymienia, że kilkadziesiąt sióstr zakonnych z dziewięciu zakonów i zgromadzeń z terenu parafii szyje maseczki ochronne. Zaś bezdomni mogą skorzystać ze stołówki i łaźni. Dostają też środki czystości.
– Wraz z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, z pomocą Sióstr Honoratek, od poniedziałku do piątku rozwozi obiady dla seniorów, którzy nie mogą sami wyjść z domów. Docieramy do prawie 30 osób – zaznacza duchowny.
Na nasze pytanie nie odpowiedział rzecznik arcybiskupa Adama Szala, który – według doniesień Onet.pl – nakazał wszystkim księżom z Archidiecezji Przemyskiej obowiązkową wpłatę połowy swoich dochodów w jednym miesiącu na parafie diecezji, a w drugim – na Kurię metropolitalną
Jesteśmy w ciągłej dyspozycji zwłaszcza w zakresie możliwości magazynowych i transportowych. Mamy całodobowy dyżur pracowników obsługujących nasz magazyn. Między innymi świadczyliśmy pomoc w wydawaniu żywności dla osób w kwarantannie oraz kierowców tirów stojących na granicy w Gorzyczkach.