Do późnej nocy trwały prace Sejmu nad nowelizacją ustawy dotyczącej pakietu pomocowego dla osób dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa w Polsce. W końcu jednak obozowi rządzącemu udało się przepchnąć to, co sobie zaplanował, z małymi poprawkami zgłoszonymi przez opozycję. Teraz nowa ustawa trafi do Senatu.
Za przyjęciem rządowego projektu ustawy było 233 posłów, 183 było przeciwnych, a 37 wstrzymało się od głosu. Druga wersja tarczy antykryzysowej zakłada pomoc przedsiębiorcom o kolejne 100 mld zł.
Jednym z rozwiązań w nowej ustawie jest wprowadzenie 3-miesięcznych "wakacji składkowych" dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób, które będą mogły liczyć na 50-proc. ulgi w składkach na ZUS. Jej wcześniejsza wersja zakładała bowiem pomoc jedynie mikrofirmom do 9 pracowników.
Poprawki głównie autorstwa PiS
Dodatkowo nowa tarcza antykryzysowa zakłada też, że rolnicy objęci kwarantanną otrzymają specjalny zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnej krajowej. Posłowie odrzucili większość poprawek zgłoszonych przez opozycję. Jak podaje portal Onet.pl, Sejm zgodził się na wprowadzenie zmian głównie przygotowanych przez PiS.
Jedna z nich daje uprawnienie premierowi w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii do ustanowienia w drodze rozporządzenia dnia wolnego od pracy. Inna pozwala na bezpłatne korzystanie ze stron internetowych należących do jednostek sektora finansów publicznych.
Nowelizacja zawiera jednak parę zapisów zgłoszonych przez KO, m.in. pozwalającą na zawieszenie spłaty kredytu studenckiego do pół roku, wydłużenie czasu ważności legitymacji studenckich i doktoranckich oraz pozwolenie na eksmisję sprawców przemocy domowej mimo generalnej zasady zakazu eksmisji w czasie epidemii koronawirusa.
Przypomnimy, że w nowelizowanej tarczy antykryzysowej znalazły się forsowane przez kilka dni przez PiS zmiany w kodeksie wyborczym, które umożliwiają głosowanie korespondencyjne. Teraz ustawa ma trafić do Senatu.