Na jesiennym niebie czeka nas sporo ciekawych zjawisk astronomicznych. Z pewnością można do nich zaliczyć trzy deszcze meteorów oraz aż dwie pełnie księżyca. Pierwsza z nich – zwana "krwawą" – wzejdzie już dziś wieczorem. Po niej, dokładnie w Halloween, pojawi się tzw. Niebieski Księżyc (ang. Blue Moon). Mimo że zjawisko to zdarza się mniej więcej co 2,5 roku, to takie, z jakim będziemy mieć do czynienia ostatniego dnia tego miesiąca, poprzedni raz zdarzyło się w... 1944 roku!
2020 rok jest wyjątkowy nie tylko ze względu na pandemię covid-19 i globalną walkę z wirusem na skalę, której większość z nas nie doświadczyła w całym swoim życiu.
Okazuje się, że w tym roku można zaobserwować w sumie... 13 pełni księżyca. Wszystko przez to, że w październiku na niebie Srebrny Glob w pełnej okazałości pojawi się dwukrotnie. Pierwszy raz już dziś (1.10) dokładnie o godz. 23:06.
Pełnia Krwawego Księżyca – gdzie i kiedy oglądać w październiku 2020?
Nad Warszawą księżyc wzejdzie o godz. 17: 35, a zajdzie około godz. 4:40. Tarcza ziemskiego satelity będzie widoczna w 100 proc. jednak dopiero przed północą (o godz. 23:06).
Pierwsza z październikowych pełni nazywana jest na kilka sposobów. Indianie z Ameryki Północnej określali ją mianem:
⦁ Księżyca Więdnących Traw (ang. Dying Grass Moon) – ze względu na cykl wegetacyjny roślin przygotowujących się do nadejścia pierwszych chłodów.
⦁ Księżyca Plonów (ang. Harvest Moon) – zwanej także Księżycem Żniwiarzy (mimo że najczęściej taka pełnia wypada we wrześniu, to co około 3 lata zjawisko to zdarza się w październiku).
⦁ Księżyca Podróżników (ang. Travel Moon) – od ptaków migrujących do ciepłych miejsc przed zimą.
⦁ Księżyca Myśliwych (ang. Hunter Moon) – od polowań, na które rdzenne plemiona udawały się w wyższe partie gór o tej porze roku.
⦁ Krwawego Księżyca (ang. Blood Moon) – m.in. od krwi zwierząt, których uboju dokonywano jesienią (także podczas nocnych polowań przy blasku księżyca).
Niebieski Księżyc w Halloween – wyjątkowa pełnia, której nie było od 76 lat
To jednak nie koniec pełni, które czekają nas w październiku. Po raz pierwszy od 1944 roku we wszystkich strefach czasowych cała tarcza księżyca będzie widoczna w samo Halloween – 31.10 (w Polsce zjawisko to będzie można obserwować tego dnia już od godz. 15:51).
Mimo że w różnych strefach czasowych pełnia w to niezwykle popularne na Zachodzie święto przypada co 19 lat (następny raz w 2039 roku), to jednak tzw. Niebieski Księżyc (ang. Blue Moon) dobrze widoczny niemal z całej planety we wszystkich strefach czasowych w Halloween ostatni raz ukazał się 76 lat temu – potwierdza CNN.
Co to jest Niebieski Księżyc (Blue Moon)?
Jak podają źródła historyczne, termin Blue Moon po raz pierwszy pojawił się po raz pierwszy około 400 lat temu. Obecnie najczęściej stosuje się go do określenia drugiej pełni w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego. Zjawisko to zdarza się rzadko (od 2,5 roku do 3 lat).
Zjawisko to jest na tyle wyjątkowe, że w Stanach Zjednoczonych przeniknęło nawet do języka potocznego. Amerykanie mawiają, że coś zdarza się niezwykle rzadko (ang. once in a blue moon), kiedy chcą podkreślić unikalny i niepowtarzalny charakter danego zdarzenia lub, że zamierzają coś zrobić wyjątkowo w odległej przyszłości ("raz na ruski rok" – jak mawiają Polacy).
Deszcze meteorów w październiku 2020
To jednak nie koniec atrakcji astronomicznych na październikowym niebie. W tym miesiącu czekają nas aż 3 deszcze meteorów:
⦁ Drakonidy (od 6 do 10.10),
⦁ Orionidy (których maksimum przypada około 21-22.10) oraz
⦁ Taurydy (przelatujące od 7 września do około 4-5 listopada).
Wyjątkowo dociekliwi obserwatorzy mogą czekać na pojawienie się komety C / 2020 P1 (NEOWISE), która przy sprzyjających warunkach astronomicznych może być widoczna pomiędzy 17 a 18 października, choć nie będzie jej tak łatwo dostrzec, jak komety C/2020 F3 (NEOWISE) – jednej z największych atrakcji na letnim niebie.