"Dzisiaj – 30 lat po zjednoczeniu Niemiec – mówimy: Dziękujemy, Polsko!" – słyszymy od szefa niemieckiej dyplomacji Heiko Maasa na specjalnym nagraniu opublikowanym z okazji obchodzonego 3 października Dnia Jedności Niemiec. Kilka ważnych zdań o wpływie Polski na zjednoczenie narodu niemieckiego dodał także nowy ambasador RFN Arndt Freytag von Loringhoven.
– Dziękujemy, bo zjednoczenie Niemiec, ta wspaniała chwila w naszej historii, jest nierozerwalnie związana z wołaniem o wolność, jakie wyszło z Gdańska. Dążenie "Solidarności" do wolności zainspirowało obywatelki i obywateli NRD – tak ambasador kontynuuje podziękowania rozpoczęte przez ministra Maasa.
– To Polacy uruchomili lawinę, która obaliła mur berliński i zerwała żelazną kurtynę. My, Niemcy, zawsze będziemy za to Polsce wdzięczni – stwierdza Arndt Freytag von Loringhoven.
– Wdzięczni będziemy zawsze za pojednanie naszych krajów, za dłoń, którą Państwa kraj podał nam po niewyobrażalnych okrucieństwach II wojny światowej. Na tym pojednaniu opiera się nasza dzisiejsza przyjaźń – dodaje dyplomata.
W ocenie Arndta Freytaga von Loringhovena polsko-niemiecka przyjaźń "urosła jak mocne drzewo o silnych korzeniach". – Te korzenie to m. in. list biskupów polskich, uklęknięcie Willy'ego Brandta, odważny papież Jan Paweł II, "Solidarność", Msza Pojednania oraz nasz Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy – ocenia.
– Gałęzie drzewa to nasze tak różnorodne relacje, rekordowa wymiana handlowa, partnerstwa miast i uniwersytetów, wymiana młodzieży i współpraca wojskowa, w co tak wielu z Państwa wnosi istotny wkład. Pień umocniły członkostwo w UE i NATO – mówi von Loringhoven.
– Niech żyje polsko-niemiecka przyjaźń we wspólnej Europie! – podsumowuje ambasador na końcu nagrania.
O co chodzi z Dniem Jedności Niemiec?
Dzień Jedności Niemiec (niem. Tag der Deutschen Einheit) to jedno z najważniejszych świąt państwowych we współczesnych Niemczech. Jednak wbrew powszechnemu na świecie przekonaniu, wcale nie jest to wspomnienie upadku muru berlińskiego.
3 października Niemcy świętują rocznicę formalnego zjednoczenia, które w 1990 roku nastąpiło po tym, gdy komunistyczny twór o nazwie Niemiecka Republika Demokratyczna oraz Berlin Zachodni zostały objęte zasięgiem obowiązywania konstytucji demokratycznej RFN.
Dziś mało kto to o tym pamięta, ale Niemcy na zjednoczenie musieli czekać prawie rok od chwili, gdy w listopadzie 1989 roku z muru berlińskiego poleciały pierwsze cegły. Wtedy nikt nie mógł być jeszcze stuprocentowo pewnym, że Niemcy znowu są jednością.
Główne obchody dnia Dnia Jedności Niemiec tradycyjnie organizowane są co roku w stolicy innego z szesnastu landów składających się na Republikę Federalną Niemiec. Tegoroczne święto gości w Poczdamie, czyli stolicy graniczącego z Polską kraju związkowego Brandenburgia.