10 października zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące reżimu sanitarnego w czasie pandemii. Zarówno w strefach czerwonych, jak i w żółtych na zewnątrz egzekwowany będzie obowiązek zakrywania ust i nosa. Wprowadzone będą także nowe zasady związane z zakazem zgromadzeń. Na czym będą polegały pozostałe zmiany? Sprawdzamy, co określono w nowych przepisach. Jakich kar można się spodziewać za niestosowanie się do kolejnych restrykcji?
O wprowadzeniu na danym terenie konkretnych stref (czerwonych lub żółtych) mieszkańcy będą informowani SMS-ami wysyłanymi przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Ministerstwo Zdrowia oraz Policja zapowiadają, że od momentu wejścia w życie nowych przepisów ma obowiązywać "zero tolerancji dla nieprzestrzegania obostrzeń i zasad sanitarnych dotyczących dezynfekcji oraz noszenia maseczek. Do czego trzeba będzie się dostosować?
Koronawirus – nowe obostrzenia od 10 października 2020
⦁ W strefie czerwonej i żółtej będzie obowiązywać nakaz zakrywania ust i nosa we wszystkich miejscach publicznych pod dachem i gołym niebem przy pomocy:
Zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa będą tylko osoby posiadające zaświadczenie lekarskie albo stosowny dokument potwierdzający na żądanie policji lub straży gminnej:
– całościowe zaburzenia rozwoju,
– zaburzenia psychiczne,
– niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim,
– trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
Nakaz noszenia maseczek będzie obowiązywać także na wszystkich cmentarzach, niezależnie od strefy.
Maseczek nie trzeba będzie jednak nosić we wszystkich strefach na terenie lasów, parków, zieleńców, ogrodów botanicznych oraz plaż.
⦁ W celu ograniczania ryzyka transmisji wirusa SARS-CoV-2 zdecydowano się na ograniczenie liczby osób (z wyłączeniem obsługi) biorących udział w przyjęciach ślubnych, stypach, przyjęciach komunijnych oraz innych imprezach okolicznościowych do:
– 50 osób (w przypadku obszaru czerwonego),
– 75 osób (w przypadku obszaru żółtego),
– 100 osób (na pozostałym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).
⦁ Odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.
⦁ Wprowadzony zostanie zakaz udostępniania miejsc do tańczenia w lokalach gastronomicznych, pubach, klubach nocnych i restauracjach (nie będzie wolno prowadzić dyskotek, dancingów itp. w zamkniętych pomieszczeniach).
⦁ W strefie czerwonej – z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos – restauracje, puby i inne podmioty świadczące usługi gastronomiczne będą mogły funkcjonować nie dłużej niż w godzinach od 6.00 do 22.00.
⦁ Wynik testu na obecność koronawirusa nie będzie wymagany w przypadku przyjęć do hospicjów oraz na oddziały medycyny paliatywnej, jeśli stan zdrowia danej osoby będzie tego wymagać (test na SARS-CoV-2 na koszt państwa może być wykonany niezwłocznie po przyjęciu pacjenta na dany oddział).
Kary za niestosowanie się do nowych obostrzeń: co nam grozi?
Policja zapowiada, że od soboty będzie bardzo rygorystycznie podchodzić do obowiązku zasłaniania ust i nosa w konkretnych strefach.
Na razie nie ustalono wysokości grzywny dla osób, które nie będą respektowały nowych przepisów, jednak wyraźnie podkreślono, że "każda osoba bez maseczki będzie z całą surowością karana", o ile nie wylegitymuje się zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym przeciwwskazania do zasłaniania ust i nosa.
Jak zapewniono podczas wspólnej konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Komendanta Głównego Policji Jarosława Szymczyka:
Resort zdrowia przekonuje, że od północy w sobotę na 99 proc. nowe obostrzenia będą dotyczyły także mieszkańców stolicy Polski.
W każdym przypadku naruszenia nowych obostrzeń policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego.