"W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz nowymi wytycznymi państwowymi, z dniem 17 października br. (...) udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane" – poinformował Prymas Polski Wojciecha Polak. Decyzja ta dotyczy jednak wiernych Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz osób przebywających na jej terenie.
"Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie" – czytamy w opublikowanym dekrecie.
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski zachęca jednocześnie do "duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe".
Prymas Polski abp Wojciech Polak wydał także rozporządzenie dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej w czasie epidemii koronawirusa. Podkreśla w nim istotę dostosowania się do wprowadzonych obostrzeń, czyli m.in. do limitów wiernych uczestniczących w liturgii.
Poinformował także, że Komunii Świętej można udzielać zarówno na rękę, jak i do ust, decyzja należy do wiernych.
"O porządku udzielania Komunii Świętej należy wcześniej poinformować wiernych. Szafarz najpierw udziela Komunii proszącym na rękę, później proszącym do ust. Jeśli Komunii udziela dwóch lub więcej szafarzy, należy wyraźnie wskazać, którzy z nich będą udzielać Komunii na rękę, a którzy do ust" – wynika z rozporządzenia.
Prymas Polski odniósł się także do zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Wszystkich Wiernych Zmarłych. Zachęca, aby odwiedzanie grobów bliskich rozłożyć w czasie pierwszy ośmiu dniu listopada.
"Proszę również, aby dnia 1 listopada Msze Święte sprawowane były tylko w kościołach a nie na cmentarzach. Można natomiast organizować na cmentarzach tradycyjne modlitwy za zmarłych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa" – czytamy.
Dyspensa w czerwonej strefie
W związku ze wzrostem liczny zakażeń na podobny krok, udzielnie dyspensy od uczestnictwa w mszy świętej i święta nakazane, zdecydowali się także kardynał Kazimierz Nycz (archidiecezja warszawska) i metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.