Przyznał się, że jest gejem. W szkole nie ma już życia

Graffiti "ZAKAZ PEDAŁOWANIA" na murze w Warszawie
Graffiti "ZAKAZ PEDAŁOWANIA" na murze w Warszawie Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta
Kiedy Jakub ujawnił w szkole, że jest gejem, odwróciła się od niego cała klasa. W szkole rozpoczęła się fala agresji - wyzywano go od pedałów, zboczeńców i pedofili, podstawiano mu nogi. Teraz czeka tylko na maturę, żeby opuścić szkołę. Jego przypadek nie jest odosobniony. Młodzi homoseksualiści są szczególnie atakowani w sieci.


- Latem zaangażowałem się w kampanię Ruchu Palikota. Po zaprzysiężeniu Anki Grodzkiej na posłankę pogratulowałem jej w Sejmie, dałem kwiaty i przyjacielskiego buziaka w policzka. Znany tabloid zrobił nam wtedy dwuznaczne zdjęcie i podkręcił sprawę dwuznacznym opisem "Buziaki Grodzkiej". Kilka osób podchwyciło to zdjęcie i w szkole zaatakowano mnie zarzutem, że jestem partnerem Grodzkiej. Zaprzeczyłem, ale ujawniłem przed klasą, że jestem gejem - opowiada Jakub Lendzion, tegoroczny maturzysta jednego z warszawskich liceów.


Na fali

Jakub miał nadzieję, że to zakończy docinki pod jego adresem. Efekt był niestety przeciwny. Z dnia na dzień od chłopaka odwróciła się cała klasa, a "coming out" wywołał nową falę ataków. Głównie werbalnych. - Posypały się hasła: pedał, spier...j ty pedale, zakaz pedałowania, pedofil, zboczeniec - wspomina Jakub.

12 maja 2011 r.
W ramach III Spotkań z Kulturą Żydowską "Ślad" miał zostać zrealizowany projekt "Żywa Biblioteka". "Książkami" mieli być między innymi osoba niepełnosprawna, Afrykanin, feministka, ateista, Romka, Żyd, duchowni (ewangelicko-augsburski i prawosławny) oraz gej. Przeciwko temu wydarzeniu zaprotestował radny Radomia Sławomir Adamiec, który stwierdził, że udział homoseksualisty w projekcie to "skandal edukacyjny" i "propagowanie dewiacji". Rozesłał list protestacyjny w tej sprawie, żądając, aby prezydent miasta zakazał organizacji imprezy. Poparł go wiceprezydent Ryszard Fałek. Nazwał też homoseksualizm "postawą dewiacyjną". "Żywa Biblioteka" ostatecznie została przeniesiona do prywatnej kawiarni "Czytelnia Kawy".


Źródło: „KATALOG WYPADKÓW – BRUNATNA KSIĘGA”, W: „NIGDY WIĘCEJ” 2011 nr 19

Na tym się nie skończyło. - Sprawa rozniosła się na całą szkołę, kiedy udzieliłem wywiadu dla portalu Onet.pl [Szkolny coming out - red.]. Wtedy wszystko się nasiliło - przyznaje Jakub.
Już pod samym artykułem w Onecie pojawiło się bardzo dużo obraźliwych komentarzy. Jednak artykuł zaognił też sytuację w szkole. - Zaczęła się fala prześladowania mojej osoby. Do obrażania werbalnego dołączyła się agresja fizyczna. Podstawiano mi nogi, rzucano we mnie różnymi przedmiotami - dodaje.
Dyrekcja i nauczyciele, co prawda próbowali sprawę załagodzić, ale okazali się mało skuteczni. - Próbowali interweniować m.in. grożąc skreśleniem uczniów z listy, ale to wszystko jest niestety mało efektowne - mówi Jakub.

Pozorna anonimowość

Osoby homoseksualne znaczniej częściej niż w rzeczywistości ujawniają się jednak w sieci. Internet wydaje się bezpiecznym medium dającym anonimowość. Jak się okazuje jest to przeważnie błędne myślenie.
- Pierwszymi
 zgłaszanymi do Kampanii Przeciw Homofobii przypadkami przemocy były pobicia i szantaże osób korzystających z portali randkowych. Sprawcy zakładali na 
gejowskich portalach randkowych fikcyjne profile i umawiali się z
 samotnymi gejami, żeby ich potem szantażować, wyłudzić pieniądze lub po
prostu pobić na spotkaniu - mówi Jan Świerszcz z Kampanii Przeciw Homofobii.
Według najnowszych, nieopublikowanych jeszcze badań przygotowanych przez KPH, Lambdę Warszawa i Fundację Transfuzja pt.: Sytuacja Społeczna Osób LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) w Polsce (raport za lata 2010-2011) przemoc fizyczna motywowana homofobią dotknęła 42,45 proc. respondentów. Przemocy po ujawnieniu w sieci doświadczyło 7,9 proc.
- Takie przypadki zdarzają się często. Są to przede wszystkim różnego rodzaju akty przemocy (od wulgaryzmów, po pobicia), ale również szantaż i zastraszanie - podkreśla Mirosława Makuchowska, wiceprezeska Kampania Przeciw Homofobii.
Jan Świerszcz
Kampania Przeciw Homofobii

Częściowa anonimowość, jaką daje osobom 
z homofobicznymi uprzedzeniami internet, pozwala im wyraziście i bez
 cenzury zaznaczyć swoje postawy. Jest to łatwe, szybkie i bezkarne. 
Sprawca nie musi się bezpośrednio konfrontować z ofiarą i jej reakcją. 
Ponadto nie ponosi żadnych konsekwencji swoich nienawistnych
 wypowiedzi i gróźb.

- Wystarczy wypowiedzieć 
się na jakimś popularnym forum pozytywnie o osobach LGBT, by spotkać
 się z wulgarnymi odpowiedziami innych internautów. Często są to
 wypowiedzi bezpośrednio atakujące osobę, grożące i szkalujące komentarze. Osoby LGBT stają się także
 przedmiotem ataków na portalach społecznościowych, na których 
posiadają swoje profile. Pojawiają się tam komentarze obrażające i 
szkalujące, a nawet groźby zastosowania przemocy fizycznej w stylu: "Wpier...ę
 Ci cw...u jak cię spotkam" - dodaje Jan Świerszcz.


Młode osoby są zdecydowanie bardziej zagrożone atakami w sieci, ponieważ aktywniej korzystają z portali społecznościowych. - Umieszczają zdjęcia i dzielą się ze znajomymi
 swoimi rozterkami, nie ukrywając orientacji seksualnej. Często są to 
osoby nieujawnione w rodzinie ani w szkole. Po namierzeniu takiego 
profilu szkolni koledzy i koleżanki ujawniają orientację seksualną 
autora/autorki w szkole, wyśmiewają się i drwią. W toaletach szkolnych, na ławkach pojawiają się obraźliwe homofobiczne napisy,
 rozpowszechniane są szkalujące plotki - mówi Świerszcz.

Na granicy samobójstwa

Przypadek warszawskiego maturzysty nie jest odosobniony. Kampania Przeciw Homofobii przyznaje, że średnio raz na tydzień dostają podobne sygnały od homoseksualnych uczniów, ale ich zdaniem to tylko czubek góry lodowej. Według danych KPH, akty przemocy są widoczne szczególnie wśród młodych. - Kiedy licealista, bądź gimnazjalista ujawni np. w klasie swoją homoseksualną orientację, przeważnie staje się obiektem nienawiści w klasie i w szkole. Jest gnębiony, dostaje smsy, maile. Młode

11 kwietnia 2011 r.
Kampania Przeciw Homofobii złożyła do Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia doniesienie o przestępstwie "nawoływania do przestępstwa" przeciwko raperowi Damianowi K. ps. Bas Tajpan, który zamieścił w Internecie homofobiczną piosenkę Chwasty. Śpiewał w niej: „Wśród pięknych kwiatów rosną te chwasty. Popularnie to pedały i lewe niewiasty. Słowa mojej kasty to: palić, palić, palić! Strzał słowem, strzał słowem, zwyrodnialców zabić!”.


Źródło: „KATALOG WYPADKÓW – BRUNATNA KSIĘGA”, W: „NIGDY WIĘCEJ” 2011 nr 19
osoby zostają często z tym problemem same, bo nauczyciele nie wiedzą, jak się zachować. Bardzo często odwracają się również rodzice. Zdarza się, że taka młodzież przeżywa załamanie i podejmuje drastyczne kroki np. próby samobójcze - podkreśla Mirosława Makuchowska.
Badania wykazują, że wskaźnik myśli i prób samobójczych wśród młodzieży homoseksualnej jest trzy razy wyższy niż wśród młodzieży heteroseksualnej. - Ostatnio dowiedzieliśmy się o przypadku młodego licealisty geja, który nie wytrzymał homofobicznego nękania w szkole i popełnił samobójstwo. Próbowaliśmy zaoferować pomoc kadrze tej szkoły, ale dyrekcja zdecydowanie wolała zamieść sprawę pod dywan i uniknąć "niepotrzebnego" zamieszania - dodaje wiceprezeska KPH.

Jakub przyznaje, że nie może doczekać się zakończenia szkoły. - Nie jest mi łatwo. W szkole mam wsparcie tylko dwóch uczennic. Mam też przyjaciół poza szkołą m.in. w KPH. Trochę się uodporniłem - mówi Jakub - Tak naprawdę pomaga mi przetrwać świadomość, że do matury zostały tylko dwa miesiące i odejdę z tej szkoły - dodaje.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Selma Blair walczy z nieuleczalną chorobą. Oto 5 rzeczy, jakich aktorka nauczyła nas o cierpieniu
WYWIAD 0 0"PE z pewnością nie będzie zamykał oczu". Burzliwa debata o zakazie edukacji seksualnej w Polsce

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych

O TYM SIĘ MÓWI

0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0PiS testuje naszą demokrację, a Lewica... Biedroń i spółka żyją wyborem Mistera Sejmu
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Więzienie za edukację seksualną to nie wszystko. 5 rzeczy, które PiS może chcieć przykryć
0 0"Justin ma specjalne miejsce w naszych sercach". Wymowny komentarz Tuska do wydarzeń w Kanadzie