Octenisept a koronawirus. Czy niszczy SARS-CoV-2 w 15 sekund [NOWE BADANIA]
Niemieccy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że płyny do płukania ust, które zawierają oktenidynę i fenoksyetanol (m.in. preparat Octenisept dostępny na polskim rynku) są w stanie zwalczać koronawirusa nawet w 15 sekund. Fot. oleklu oleklu /123 RF
Reklama.
Międzynarodowa grupa badawcza złożona z wirusologów i stomatologów już pod koniec maja na łamach "Oxford Academic Journal Function" wskazywała, że regularne stosowanie płynów do płukania ust ma szczególne znaczenie w czasie pandemii, a czynność tę powinno się uznawać za jeden ze sposobów na ograniczenie ryzyka transmisji koronawirusa.
Naukowcom z Niemiec udało się jednak pójść w tej kwestii o krok naprzód. Badacze postanowili przeanalizować powszechnie dostępne płyny do płukania ust pod względem ich skuteczności w starciu z wirusem SARS-CoV-2.
Wyniki ich najnowszych badań zaprezentowano na łamach serwisu bioRXIV oraz brytyjskiego, specjalistycznego czasopisma dla stomatologów "Dental Nursing".

Oktenidyna a koronawirus

Niemcy wzięli pod uwagę 3 typy preparatów:
⦁ Pierwszy z nich zawierał 0,1 proc. stężenie chlorheksydyny
⦁ Drugi miał 0,2 proc. stężenie chlorheksydyna
⦁ Trzeci zaś 0,1 proc. oktenidyny oraz 2 proc. fenoksyetanolu
Najskuteczniejszy z nich okazał się ostatni środek, który zarówno w stężeniu 20 proc., jak i 80 proc., był w stanie zwalczyć 99 proc. cząstek wirusa SARS-CoV-2 od 15 sekund do 10 minut. Pozostałe dwa preparaty nie były tak sprawne i zaczynały działać w ograniczonym zakresie dopiero po 5-10 minutach od zastosowania.

Płyny do płukania ust oraz preparaty odkażające z oktenidyną

Jak potwierdza mikrobiolog — dr Tim Sandle, który zamieścił komentarz do badań niemieckich naukowców na łamach "Dental Nursery" oraz reserchgate.netantyseptyczne właściwości oktynidyny są wykorzystywane od lat do leczenia ran oraz pielęgnacji skóry u hospitalizowanych pacjentów.
Według doktora Tima Sandle niemieckim naukowcom udało się wykazać znaczące właściwości inaktywujące wirusa SARS-CoV-2 w warunkach testowych, co jego zdaniem pozwala sądzić, że "płukanie jamy ustnej preparatami o wskazanym składzie można zastosować jako dodatkowe zabezpieczenie przed transmisją koronawirusa m.in. w szpitalach" oraz jako czynnik ochronny w razie narażenia na kontakt z osobami, które są zainfekowane, ale nie wykazują objawów covid-19.

CO TO JEST OKTENIDYNA?

Oktenidyna (octenidyna) lub dichlorowodorek oktenidyny jest substancją o działaniu wirusobójczym, antybakteryjnym i grzybobójczym, który można stosować na skórze oraz do odkażania ran, skaleczeń, otarć lub do łagodzenia aft, wysypek, oparzeń, miejsc po ukąszeniu owadów lub infekcji intymnych.

Choć oktenidyna wykazuje skuteczność m.in. w starciu z różnymi wirusami (w tym HCV, HBV a nawet HIV oraz — jak się okazuje — także SARS-CoV-2), to jednak nie wpływa negatywnie na nabłonek i nie zakłóca procesu gojenia ran. Ma także niskie właściwości alergizujące.

Wśród dostępnych na polskim rynku preparatów zawierających oktenidynę oraz fenoksyetanol można znaleźć m.in.Octenisept, Maxiseptic, Oktaseptal lub Linoseptic (w postaci płynów do odkażania ran w cenie od około 7 do 30 zł).
Oktenidynę zawiera także m.in. płyn do płukania jamy ustnej Octenident (który kosztuje w aptekach lub wybranych drogeriach około 30-40 zł) oraz żel do higieny jamy ustnej Neocide Gel (ok. 20 zł).
źródło: bioRxIv.org / Dental Nursing