W tym roku z pewnością nie zabraknie wymownych motywów do ozdabiania bożonarodzeniowych ciasteczek. Mroźne śnieżynki może zastąpić wieloznaczny symbol 8 gwiazdek (***** ***), a świąteczne akcenty jednym ruchem ręki mogą ułożyć się w kształt czerwonej błyskawicy. Podpowiadamy, jak zrobić pierniczki, które są od razu miękkie po upieczeniu, bez potrzeby dojrzewania w chłodzie przez kilka tygodni.
Spory wpływ na naszą rzeczywistość mają także ostatnie wydarzenia polityczne, które doprowadziły do tego, że tysiące Polek wyszło na ulicę wspierać Strajk Kobiet i walczyć o obronę odbieranych im praw. Trudno się dziwić, że motywy pojawiające się na transparentach stały się tak popularne, że przeniknęły do wielu elementów naszej codzienności — od garderoby po... charakterystyczne zdobienia świątecznych pierniczków.
Jeśli nie masz czasu na to, by zgodnie ze staropolskim zwyczajem przygotowywać ciasto na pierniki, które wymaga 2-3 tygodni leżakowania w zimnym miejscu, warto wypróbować najprostszy przepis, dzięki któremu nasze wypieki będą od razu miękkie i nie trzeba będzie czekać na to, aż skruszeją.
Najłatwiejszy przepis na pierniczki świąteczne (miękkie)
Składniki sypkie:
⦁ mąka pszenna (700 g)
⦁ przyprawa korzenna do piernika (40 g) lub cynamon, mielony imbir i goździki
⦁ soda oczyszczona (1 łyżeczka)
⦁ szczypta soli morskiej do podkreślenia smaku
Pozostałe składniki:
⦁ kostka masła
⦁ jajko w temperaturze pokojowej
⦁ brązowy cukier (200 g)
⦁ melasa lub miód (200 g)
⦁ ekstrakt waniliowy (lub według uznania pół łyżki kakao do smaku)
Składniki sypkie mieszamy ze sobą. W osobnym naczyniu miksujemy na najwyższych obrotach masło, jajko, cukier i pozostałe dodatki smakowe (melasę lub miód i ekstrakt waniliowy) aż do uzyskania puszystej masy.
Kiedy ciasto nabierze elastycznej konsystencji, przekładamy je do pojemnika lub owijamy szczelnie folią spożywczą i wkładamy na minimum godzinę do lodówki (można zostawić je na całą noc).
Po schłodzeniu ciasta odczekujemy kilka minut i formujemy kulki (własnoręcznie lub przy pomocy łyżki do lodów).
Jeśli posiadasz specjalne foremki, to możesz opcjonalnie wykorzystać je do nadania pierniczkom wybranego kształtu (nie jest to konieczne).
Uformowane przez nas ciasteczka przed wyłożeniem na blachę z papierem do pieczenia można np. obtoczyć w cukrze (jeśli lubimy słodki wierzch).
Pierniczki wkładamy do rozgrzanego wcześniej do 180 stopni Celsjusza piekarnika i pieczemy je około 9-11 minut (dopóki się zbytnio nie zrumienią). Ich brzegi powinny być lekko chrupkie, a środek nieco miękki.
Po ostudzeniu od razu nadają się do jedzenia lub ozdabiania lukrem w wybrane przez nas wzory. Najlepiej przechowywać je w puszce. Smacznego!